Svet

Rusija nemškemu poslancu za več let prepovedala vstop

M.J.
25. 5. 2015, 17.03
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Rusija je nemškemu poslancu Karlu-Georgu Wellmannu za več let prepovedala vstop v državo. Na nemškemu zunanjemu ministrstvu so to potezo že označili kot "nepojmljivo in nesprejemljivo" ter izrazili pričakovanje, da bo odpravljena, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Vstop v Rusijo so medtem prepovedali tudi srbskemu novinarju.

Reuters

Wellmann predseduje nemško-ukrajinski skupini v parlamentu v Berlinu. Je poročevalec za Rusijo v poslanski skupini stranke CDU in je član zunanjepolitičnega odbora bundestaga, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Je tudi glasen kritik ravnanja Moskve v Ukrajini, odkar je tam lani izbruhnila kriza. "To, kar tam poteka, je ruska vojna," je februarja ocenil v pogovoru za nemško javno televizijo ZDF in menil, da so separatisti na vzhodu Ukrajine le "orodje Rusov".

Za časnik Berliner Kurier je Wellmann pojasnil, da so ga s prepovedjo vstopa v Rusijo seznanili ob prihodu na moskovsko letališče Šeremetjevo. Prepoved velja vse do leta 2019. Ukazali so mu, da se z naslednjim letom vrne v Nemčijo, vmes pa je noč preživel na tranzitnem območju letališča.

"Tega dejanja nikakor ne razumem in nimam nobene razlage zanj," je še povedal za časnik in dodal, da je za prihod v Rusijo prejel visoko povabilo in da naj bi se v Moskvi pogovarjal o prihodnosti Ukrajine, točneje o vpletenosti Rusov v tamkajšnje dogajanje.

Medtem sta zaradi prepovedi vstopa v Rusijo za srbskega preiskovalnega novinarja Stevana Dojčinovića danes protestirali tudi dve srbski novinarski združenji, poroča avstrijska tiskovna agencija APA. Novinarji terjajo pojasnila s strani srbskega zunanjega ministrstva in ruskega veleposlaništva v Beogradu.

Dojčinović naj bi v Rusiji predaval na fakulteti za novinarstvo v Voronežu, na letališču Šeremetjevo pa so ga ustavili in mu pot tja preprečili 13. maja. Prepoved vstopa naj bi veljala vse do leta 2020, zakaj ga je doletela, mu niso pojasnili.

Po njegovem obstaja možnost, da se je znašel na seznamu tujih nevladnih organizacij, ki jih lahko ruske oblasti v skladu z najnovejšim spornim zakonom razglasijo za nezaželene z vidika nacionalne varnosti in jih prepovejo.

Dojčinović je namreč sodelavec nevladne organizacije za preiskovalno novinarstvo Projekt poročanja o organiziranem kriminalu in korupciji s sedežema v Sarajevu in Bukarešti, poroča APA. Je tudi sodelavec Centra za preiskovalno novinarstvo Srbije CINS.