Slovenija

Bo Ivan Radan obdržal licenco?

STA/J.P.
25. 5. 2015, 15.33
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Današnja odločitev razsodišča zdravniške zbornice druge stopnje v primeru Radan naj bi bila znana v tednu dni, je danes pojasnil predsednik zbornice Andrej Možina, ki pričakuje predlog za odvzem licence. O pozivu k odstopu vodstva UKC Ljubljana pa je dejal, da bi moral vsakdo na vodilni funkciji sprejemati odgovornost za dogajanje v svoji ustanovi.

Jure Eržen/Delo

Razsodišče danes odloča o pritožbi zdravnika Ivana Radana, ki je sicer od minulega tedna v priporu zaradi suma storitve 24 kaznivih dejanj, med drugim naj bi umoril sedem bolnikov na nevrološki kliniki Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana, na odločitev prvostopenjskega razsodišča, ki mu je v začetku leta izreklo javni opomin.

Možina je spomnil, da lahko drugostopenjsko razsodišče razveljavi odločitev prvostopenjskega razsodišča iz začetka letošnjega leta, lahko jo potrdi ali pa spremeni razsodbo. "Težko bi prejudiciral, a najverjetneje - z ozirom na težo dogodka, ki je podkrepljen s kazenskimi ovadbami - bo podalo pobudo za ugotavljanje večje strokovne pomanjkljivosti oz. odvzema licence," je dejal Možina.

Postopek odvzema licence je zapleten, a vse priprave so že stekle, pravi predsednik zdravniške zbornice. 

Kot je pojasnil predsednik zbornice, mora razsodišče o današnji odločitvi najprej obvestiti stranko v postopku, torej zdravnika Ivana Radana oz. njegovega zastopnika.

Postopek odvzema licence je zapleten, a vse priprave so že stekle, pravi predsednik zdravniške zbornice. "Tožilstvo smo že zaprosili za vso dokazno gradivo, prav tako smo ministrstvo za zdravje zaprosili za izsledke upravnega nadzora, hkrati je že imenovana ekspertna komisija zbornice, ki bo šla v nadzor na nevrološko kliniko. S tem bodo zbrani dokazi najvišje verodostojnosti, da bomo prišli do končnega epiloga," je dejal Možina.

Možina je spomnil, da je upravna inšpekcija zbornici pred časom odvzela institut začasnega odvzema licence, ki bi bil najelegantnejša rešitev v tej situaciji. Na vprašanje, kaj se bo zgodilo, če se bodo postopki ob vseh možnih pritožbah vlekli tako dolgo kot v primeru Nekrep in bo zdravnik ves ta čas imel licenco, pa je odgovoril, da "čeprav v tej zgodbi še marsikaj ni pojasnjeno, bo verjetno ob maloštevilnosti neposrednih dokazov končno besedo imelo sodišče. A zbornica je že pred časom povedala, da zdravnik s takim bremenom sumov ne sme delati zdravniškega poklica, to je v njegovo dobro in v dobro slovenskih zdravnikov".

Glede dosedanje prakse odvzema licenc na zbornici je predsednik zbornice pojasnil, da so imeli v preteklosti več primerov začasnega odvzema licence in pred skoraj 20 leti en primer trajnega odvzema licence. Ta postopek je po njegovih besedah trajal od tri do štiri mesece.

Predsednik zdravniške zbornice se ni mogel izogniti vprašanju o pozivu ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc k odstopu celotnega vodstva UKC Ljubljana in nevrološke klinike zaradi objektivne odgovornosti za vse, kar se je dogajalo na kliniki. Kot "neobičajne" je označil javne pozive ministrice k odstopu. Po njegovem mnenju namreč vsakdo z imenovanjem na vodilni položaj prevzame tudi "kulturo vedenja in sprejemanja te velike odgovornosti, da odstopimo, kadar spoznamo, da je organizacija v velikih težavah ali da morda ni bilo napravljeno vse možno, da do teh težav ne bi prišlo".

Če pa odgovorni take kulture nimajo, je tu še vedno svet zavoda, ki lahko sproži postopke za njihovo razrešitev, je dodal Možina. Vodstvo UKC Ljubljana je minuli četrtek v pisni izjavi za medije sicer zavrnilo poziv ministrice k odstopu, danes pa je ožje vodstvo podprl tudi strokovni svet UKC Ljubljana.