"Oblasti so našle 139 domnevnih grobišč. Ne vemo, koliko trupel je v vsakem grobu," je na novinarski konferenci dejal prvi mož malezijske policije Khalid Abu Bakar. Dodal je, da je sodeč po številu in velikosti 28 taborišč, ki so jih našli, v njih skupno bivalo več sto ljudi. V največjem je bilo prostora za do 300 ljudi, v drugem za okoli 100, v preostalih pa za okoli 20, je navedel Khalid.
Policija na Tajskem je v začetku maja odkrila taborišča in grobove na svoji strani meje, malezijske oblasti pa so sprva trdile, da jih na njihovi strani ni. Khalid je danes povedal, da se taborišča in grobišča nahajajo na težko dostopnih gozdnatih območjih.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Prvi mož malezijske policije ni želel odgovoriti na novinarsko vprašanje, kako je možno, da oblasti niso odkrile tako obsežnega sistema taborišč, in ali sumijo na vpletenost podkupljenih uradnikov. Organizacije za človekove pravice so malezijskim oblastem dolgo očitale, da ne naredijo dovolj v boju proti tihotapljenju ljudi.
Tajska je po odkritju množičnih grobišč sprožila obsežno operacijo proti trgovcem z belim blagom. To je očitno povzročilo nemir med tihotapci, saj so nemočne begunce pustili sredi morja. Malezija in Indonezija sta plovila s stotinami sestradanih migrantov, v glavnem pripadnikov ljudstva Rohingya, sprva zavračali, minuli teden pa sta po mednarodnem pritisku popustili in jim ponudili začasno namestitev.