Svet

Več deset ljudi aretirali po nemirih v Clevelandu

sta/mv
24. 5. 2015, 21.19
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

V nemirih, ki so v Clevelandu izbruhnili v soboto zvečer, potem ko je bil policist oproščen uboja temnopoltega para, so aretirali 71 ljudi. Ob tem so policija in mestne oblasti izpostavile, da ne bodo tolerirale nasilja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

V mestu na srednjem zahodu ZDA so v soboto zvečer izbruhnili manjši protesti, potem ko je sodišče v Clevelandu 31-letnega policista Michaela Brela oprostilo obtožb uboja neoborožene temnopolte dvojice, ki je bila leta 2012 tarča streljanja več policistov med vožnjo z avtomobilom. Ker ni streljal le obtoženi Brelo, sodnik ni mogel brez sence dvoma razsoditi, da je za njuno smrt odgovoren prav on.

Načelnik policije v Clevelandu Calvin Williams je danes sporočil, da so prijeli 71 ljudi, ki so se po mirnih protestih ločili od protestnikov in v nekaterih primerih žalili mimoidoče. Dodal je, da je policija ukrepala in izvajala aretacije, ko je prihajalo do nasilja in se protestniki niso hoteli raziti. Nek protestnik je vrgel znak v lastnika neke restavracije.

Župan mesta Frank Jackson je dejal, da oblasti podpirajo mirne demonstracije, da pa bodo v primeru potrebe izvedli dodatne aretacije, saj ne bodo tolerirali nasilja.

Brelo je 29. novembra 2012 s pokrova avtomobila skozi prednje steklo izstrelil 15 strelov. Vsega skupaj je bilo sicer v streljanju udeleženih 13 policistov, ki so skupno izstrelili 137 strelov, a obtožen je bil le Brelo, ker da dvojica v avtu - Timothy Russell in Malissa Williams - ni več predstavljala morebitne nevarnosti, ko je streljal on.

Rotarijska ura na Ajdovščini praznuje 20. obletnico. Foto Rotary klub Ljubljana

Njena.si

Mestni utrip že 20. leto spremlja ikonična Rotarijska ura na križišču Ajdovščina

Par je pozornost vzbudil, ko je njun avtomobil med vožnjo mimo policijske postaje zaropotal, policija pa se je pognala v lov za njim, misleč, da je šlo za strel.

Primer je sprožil preiskavo pravosodnega ministrstva, ki je ugotovila, da se je clevelandska policija navzela vzorca uporabe prekomerne sile in kršitve državljanskih svoboščin.

Sodnik je v soboto priznal, da se ZDA spoprijemajo z več primeri domnevnega policijskega nasilja, utemeljenega na rasni pripadnosti. A kot je zatrdil, ne bo "žrtvoval" Brela, če dokazi pač niso zadostni za obsodbo. "Kriv ali ne kriv, sodba v civilizirani družbi ne bi smela biti razlog niti za proslavo niti za nemire," je dejal sodnik John O'Donnell.

ZDA so bile v zadnjem času priče nizu smrti, povezanih s policijskim nasiljem, od katerih jih je kar nekaj sprožilo hude nemire. Tudi v samem Clevelandu je novembra lani policist ustrelil 12-letnega temnopoltega dečka, ki je mahal z repliko pištole, kar je sprožilo ostro razpravo o policijski rabi smrtonosne sile.