Svet

Napadalca z avtomatskim orožjem nad razstavo karikatur

M.J.
4. 5. 2015, 20.54
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Za zdaj še neimenovani teksaški policist je v nedeljo zvečer s pištolo ubil dva napadalca na razstavo karikatur preroka Mohameda v predmestju Dallasa, čeprav je bil izpostavljen ognju iz avtomatskega orožja, za kar si je prislužil pohvale tudi iz Bele hiše. Preiskava o dogodku, ki še ni bil razglašen za teroristični napad, pa se nadaljuje.

STA

V nedeljo zvečer, ko so se zapirala vrata razstave in tekmovanja v risanju karikatur preroka Mohameda v centru Curtisa Culwella v Garlandu, sta se pred center pripeljala dva moška, oblečena v neprebojna jopiča ter oborožena z avtomatskim orožjem.

Nemudoma sta odprla ogenj in zadela ter ranila neoboroženega varnostnika. Nadaljnji strelski pohod pa jima je preprečil policist v civilu, ki je honorarno skrbel za varnost dogodka. Čeprav je bil pod ognjem avtomatskega orožja dveh napadalcev v neprebojnih jopičih, ju je oba ubil s pištolo.

"Videli smo pomemben izraz poguma, zaradi katerega je bilo verjetno rešenih več življenj," je dejal tiskovni predstavnik Bele hiše Josh Earnest in dodal, da je bil predsednik ZDA Barack Obama o dogodku obveščen. Predsednik ZDA je menil, da nobeno izražanje, četudi žaljivo, ne opravičuje nasilja.

Norčevanje iz čustev muslimanov, ki so glede preroka Mohameda napete kot strune, je organizirala newyorška organizacija skrajnežev Ameriška pobuda za obrambo svobode. Za kraj dogodka, na katerem je bil glavni govornik nizozemski skrajni desničar Geert Wilders, so si morali izbrati ameriški jugozahod, saj na severovzhodu ZDA za kaj takšnega ne bi bilo posluha.

Wilders je potem poslušalce navduševal z izjavami, da je večina teroristov muslimanov in manj bo islama na svetu, boljši bo svet. Njegov govor so večkrat prekinili s stoječimi ovacijami.

Organizatorji so se sicer zavedali, da bodo težave tudi v Teksasu in so za varovanje najeli 40 ljudi. Policija Garlanda pa se je na zavarovanje dogodka pripravljala sedem mesecev. Mestne veljake so prebivalci Garlanda kritizirali, da jih s tem dogodkom po nepotrebnem izpostavljajo nevarnosti.

Islamske organizacije v Teksasu in okolici so se medtem odločile, da dogodku ne bodo delale reklame in so ga ignorirale. Ravno zaradi tega, da ne bi kakšnemu skrajnežu padlo na pamet, da stori to, kar je storil par iz Phoenixa.

Provokaciji je nasedel Elton Simpson iz Phoenixa skupaj s svojim za zdaj še neimenovanim sostanovalcem. Simpson je v nedeljo na Twitterju objavil zapis: "Alah naj naju sprejme kot mudžahida," nakar sta se s kolegom odpravila delit pravico.

Simpsona so pred petimi leti aretirali, ker je potoval v Somalijo. FBI je sumil, da je tam sodeloval z džihadisti, vendar je ta to zanikal in sodišče ga je obsodilo le na nekaj mesecev pogojne kazni, ker ni bilo dovolj dokazov za teroristične obtožbe.

Policisti so danes v Phoenixu preiskali Simpsonovo stanovanje in njegovo drugo lastnino. Za zdaj še ni nihče uradno potrdil, da je šlo za teroristični napad.