Merklova je v prvem odzivu po izbruhu afere po poročanju nemške tiskovne agencije dpa poudarila, da nemški obveščevalci svoje dolžnosti v luči mednarodnih terorističnih groženj opravljajo v sodelovanju s tujimi obveščevalnimi agencijami, tudi z NSA. A obenem je dodala, da je "treba izboljšati tisto, kar izboljšave potrebuje".
Tiskovni predstavniki kanclerke so sicer sporočili, da je Merklova pripravljena sodelovati s parlamentarno komisijo, ki preiskuje vohunjenje NSA v Evropi.
Urad kanclerke ima sicer pristojnosti nad obveščevalno agencijo BND, na katero letijo očitki, da je NSA pomagala pri vohunjenju za evropskimi podjetji, kot je na primer Airbus, prav tako pa za nemškimi in drugimi evropskimi politiki ter institucijami. Po poročanju nemških medijev naj bi to vohunjenje trajalo več let, zanj pa naj bi vedeli tudi v uradu kanclerke, a se na to niso odzvali.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Merklova je sicer danes še zatrdila, da je ključna prioriteta BND zagotavljanje varnosti nemških državljanov.
Notranji minister Thomas de Maiziere naj bi sicer v sredo nastopil pred parlamentarno komisijo za nadzor obveščevalnih služb. De Maiziere je bil vodja urada kanclerke med letoma 2005 in 2009 ter je bil tako pristojen za BND. V nekaterih krogih so se pojavili pozivi k njegovemu odstopu. A de Maiziere zanika očitke in je izrazil pripravljenost na sodelovanje s preiskovalci. Pred parlamentarno komisijo bo stopil s Petrom Altmaierjem, ki sedaj vodi urad kanclerke.