Pri tem ni pomembno, kje ti ljudje živijo zdaj, kajti raztepli so se ne le po vsej Sloveniji, ampak tudi po tujini. Res pa je, da je večina stara že več kot 60 let, saj se več kot pol stoletja otroci v Metliki ne rojevajo doma. Nekaj pa se jih vseeno še rodi v Metliki, predvsem po sili razmer, in sicer v metliškem zdravstvenem domu.
Na idejo o srečanju rojenih v Metliki je prišel Tone Černič, ki je tudi eden od soorganizatorjev dogodka. Ko so se rojeni v Metliki srečali prvič, je bil tudi metliški podžupan. Doslej so se srečevali konec februarja, letos pa so rojeni v Metliki svoje srečanje namenili posebnemu dogodku. V metliškem hotelu Bela krajina so se namreč srečali prav na dan, ko so bile 29. aprila 1365 Metliki ponovno potrjene mestne pravice in tako dali prazniku – na ta dan metliška mestna skupnost praznuje svoj praznik – in srečanju še poseben pomen.
»Res so rojeni v Metliki vse starejši in jih je vse manj, a tu pa tam se še kdo rodi v metliškem zdravstvenem domu.« Tone Černič
Srečanje, na katerega jih je letos prišlo 53, je dobrodošla priložnost, da se spet snidejo ljudje, ki se morda vse leto ne vidijo ali pa se niso srečali celo nekaj let ali desetletij. Tako obujajo spomine, si pripovedujejo anekdote, tudi zapojejo.
V navado je že prišlo, da eden od vinarjev na degustaciji predstavi vinsko letino. Tokrat sta bila to Polona in Martin Pečarič iz Čuril pri Metliki. Vino z nalepko, ki spominja na srečanje, je bilo seveda mogoče tudi kupiti. Vsak udeleženec je prejel skupinsko fotografijo, izkaznico, ki potrjuje, da je rojen v Metliki, in knjigo dr. Božidarja Flajšmana Podobe časa, Metlika na razglednicah, ki je izšla ob 650-letnici metliških mestnih pravic. V spomin na srečanje in v počastitev jubileja mestnih pravic so na obrobju Metlike posadili še lipo, kar je bila Černičeva ideja. Seveda pa tudi na tokratnem srečanju ni šlo brez obveznega rezanja torte.