Svet

Napadalcem na Malalo dosmrtni zapor

STA
30. 4. 2015, 15.02
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Sodišče v Pakistanu je danes deset napadalcev na aktivistko za pravice deklic in Nobelovo nagrajenko za mir Malalo Jusufzaj obsodilo na dosmrtno ječo. Obtoženi so priznali, da so oktobra 2012 napad na takrat 15-letno Malalo izvedli na ukaz današnjega vodje pakistanskih talibanov Mule Fazlule. A glavni osumljenec ostaja na begu.

Protiteroristično sodišče v pakistanski dolini Svat je deseterico spoznalo za krivo zarote za umor Malale in jo obsodilo na dosmrtno ječo, kar sicer v Pakistanu pomeni 25 let zapora. Moški, ki ga sumijo, da je dejansko streljal na Malalo, Ataula Kan, je med tem še vedno na begu, verjetno v Afganistanu, skupaj s Fazlulo, ki je odredil napad.

Aretacijo danes obsojene deseterice je pakistanska vojska obelodanila septembra 2014. Prijeli so jih v okviru operacije, v kateri so sodelovale vojska, policija in obveščevalne agencije. Po navedbah vojske naj bi imela skupina nalogo poleg Malale ubiti še 22 ljudi. Vse umore je odredil Fazlula.

Danes 17-letno Malalo, glasno zagovornico pravic deklic do izobraževanja, so napadalci v pakistanski dolini Svat ustrelili v glavo, ko je bila na šolskem avtobusu. V napadu sta bili ranjeni še dve deklici, svet pa je nad to grozovitostjo takrat obnemel.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Zaradi napada je Malala skoraj umrla, a je po zahtevni operaciji v Birminghamu, kamor so jo prepeljali, okrevala. V tem britanskem mestu z družino živi vse odtlej in tam nadaljuje svoja prizadevanja. Zanje je lani skupaj z indijskim aktivistom Kailashijem Satyarthijem dobila Nobelovo nagrado za mir. Jusufzajeva je s tem postala najmlajša Nobelova nagrajenka za mir.

Pakistan se že več kot desetletje, vse od invazije na Afganistan pod vodstvom ZDA, bori z islamističnimi uporniki. Tega boja nekateri Pakistanci, ki so prepričani, da muslimani ne bi smeli biti v vojni s tistimi, ki so iste vere, niso vedno sprejemali z naklonjenostjo.

A v zadnjem času se je zaradi niza napadov na civilne tarče javno mnenje obrnilo izrazito proti talibanom. V napadu v Pešavarju decembra lani je bilo ubitih več kot 150 ljudi, večinoma otrok.