Protiteroristično sodišče v pakistanski dolini Svat je deseterico spoznalo za krivo zarote za umor Malale in jo obsodilo na dosmrtno ječo, kar sicer v Pakistanu pomeni 25 let zapora. Moški, ki ga sumijo, da je dejansko streljal na Malalo, Ataula Kan, je med tem še vedno na begu, verjetno v Afganistanu, skupaj s Fazlulo, ki je odredil napad.
Aretacijo danes obsojene deseterice je pakistanska vojska obelodanila septembra 2014. Prijeli so jih v okviru operacije, v kateri so sodelovale vojska, policija in obveščevalne agencije. Po navedbah vojske naj bi imela skupina nalogo poleg Malale ubiti še 22 ljudi. Vse umore je odredil Fazlula.
Danes 17-letno Malalo, glasno zagovornico pravic deklic do izobraževanja, so napadalci v pakistanski dolini Svat ustrelili v glavo, ko je bila na šolskem avtobusu. V napadu sta bili ranjeni še dve deklici, svet pa je nad to grozovitostjo takrat obnemel.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Zaradi napada je Malala skoraj umrla, a je po zahtevni operaciji v Birminghamu, kamor so jo prepeljali, okrevala. V tem britanskem mestu z družino živi vse odtlej in tam nadaljuje svoja prizadevanja. Zanje je lani skupaj z indijskim aktivistom Kailashijem Satyarthijem dobila Nobelovo nagrado za mir. Jusufzajeva je s tem postala najmlajša Nobelova nagrajenka za mir.
Pakistan se že več kot desetletje, vse od invazije na Afganistan pod vodstvom ZDA, bori z islamističnimi uporniki. Tega boja nekateri Pakistanci, ki so prepričani, da muslimani ne bi smeli biti v vojni s tistimi, ki so iste vere, niso vedno sprejemali z naklonjenostjo.
A v zadnjem času se je zaradi niza napadov na civilne tarče javno mnenje obrnilo izrazito proti talibanom. V napadu v Pešavarju decembra lani je bilo ubitih več kot 150 ljudi, večinoma otrok.