Veliko število talk, ki jih je uspelo rešiti nigerijski vojski, kaže, v kako velikem obsegu je Boko Haram ugrabljal. Po podatkih organizacije za zaščito človekovih pravic Amnesty International naj bi skrajneži od začetka lanskega leta zajeli okoli 2000 žensk in deklic.
Nigerijske sile so že v torek obelodanile osvoboditev 200 deklic in 93 žensk, s tem pa vzbudile upanje, da je med njimi tudi 219 deklic, ki jih je Boko Haram iz njihove šole v kraju Chibok ugrabil aprila lani.
Tiskovni predstavnik vojske Sani Usman je sprva povedal, da v rešeni skupini ni deklic iz Chiboka, a s sedeža obrambnega ministrstva v Abuji nato sporočili, da za zdaj tega še ne morejo potrditi z gotovostjo. Ugrabitev v Chiboku je lani sprožila mednarodno ogorčenje in proteste, nigerijskega predsednika Goodlucka Jonathana pa prisilila, da je sprejel mednarodno pomoč pri iskalnih operacijah.
Med talkami, ki so jih rešili ta teden, so številne doživele travmo. Poročale so, da so bile podvržene prisilnemu delu, spolni in psihološki zlorabi ter prisiljene v boj ob boku skrajnežev. Sedaj ugotavljajo njihovo identiteto ter od kod in kdaj so jih ugrabili.
Zadnja skupina 160 osvobojenih talk naj bi bila namenjena za boj v vrstah Boko Harama oz. za človeški ščit. Kot je povedal Usman, je med njimi okoli 60 žensk in kakih 100 otrok.
V reševalni operaciji je bila ena izmed talk ubita, osem pa ranjenih. Padel je tudi nigerijski vojak, štirje so bili ranjenih. Nigerijska vojska je uspela očistiti več terorističnih taborov, namenjenih vojaškemu urjenju, zasegli so tudi opremo in vozila, je še povedal Usman.
Posebni odposlanec ZN za globalno izobraževanje, nekdanji britanski premier Gordon Brown, se bo danes o razmerah v Nigeriji pogovarjal s tamkajšnjim novo izvoljenim predsednikom Muhammadujem Buharijem. Pred pogovori je poudaril, da je čas, da se nočna mora ugrabitev konča in da se reši vse ugrabljene deklice.