Svet

V Nepalu tudi Slovenci

STA/J.P.
26. 4. 2015, 08.25
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Silovit potres, ki je v soboto prizadel Nepal, je po zadnjih podatkih zahteval najmanj 1805 smrtnih žrtev, najmanj 4718 ljudi je ranjenih, je danes po poročanju tujih tiskovnih agencij sporočila nepalska vlada. Predvidevajo, da se bo število mrtvih še povečalo. Dan po potresu naj bi v državo sicer začela prihajati mednarodna pomoč.

Arhiv Svet24

Zaradi sobotnega potres z magnitudo 7,8 so se poleg Nepala zatresla tla tudi na Kitajskem, v Indiji in Bangladešu, od koder prav tako poročajo o mrtvih. V Indiji je umrlo najmanj 34 ljudi, s Kitajske in Bangladeša poročajo o smrtni žrtvi.

V nepalski prestolnici Katmandu je večina preživelih po poročanju nemške tiskovne agencije dpa ob rahlem dežju noč preživela na prostem. Tudi nepalski predsednik Ram Baran Yadaf je po navedbah njegovega tiskovnega predstavnika noč preživel v šotoru. Nepalsko glavno mesto je po potresu ostalo skorajda v celoti brez električne energije.

Med umrli alpinisti naj bi bil tudi eden od direktorjev Googla Dan Fredinburg.

Kakšne so razmere v bolj oddaljenih mestih in vaseh, še ni znano. Vas Barmak, kjer je bilo žarišče potresa, naj bi bila v celoti uničena. V državi so za prizadeta območja razglasili izredne razmere. Številne bolnišnice na prizadetih območjih so prepolne. Za teden dni so vrata zaprla tudi šole in fakultete.

V Nepalu so danes zabeležili popotresni sunek z magnitudo 6,7, ki je na najvišji gori sveta, Mount Everest, po poročanju alpinistov sprožil nove snežne plazove. Najnovejši popotresni sunek so zabeležili severovzhodno od nepalske prestolnice Katmandu, na meji s Kitajsko.

Na območju še vedno beležijo popotresne sunke. Zadnjega so zabeležili ob 5. uri zjutraj in naj bi bil eden izmed najmočnejših popotresnih sunkov.

Potres je sprožil tudi snežni plaz na Mount Everestu, v katerem je po zadnjih podatkih umrlo najmanj 14 ljudi. Na gori so že pristali helikopterji, ki bodo pomagali pri reševanju preživelih v plazu, poroča AFP. Po navedbah hrvaške tiskovne agencije Hina naj bi bil med umrli alpinisti tudi eden od direktorjev Googla Dan Fredinburg, ki se je na najvišjo goro sveta vzpenjal skupaj še s tremi sodelavci. Ti v plazu niso bili poškodovani.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

V Nepalu vsaj tri skupine slovenskih pohodnikov, vsi na varnem

V Nepalu, ki ga je v soboto prizadel silovit potres s številnimi smrtnimi žrtvami, se nahajajo vsaj tri skupine s slovenskimi pohodniki, ki so stopile v kontakt s slovenskim zunanjim ministrstvom in sporočile, da je z njimi vse v redu, so za STA povedali na MZZ. Skupno naj bi bilo po podatkih MZZ v Nepalu vsaj 36 slovenskih državljanov.

Na MZZ so pojasnili, da nimajo nobenih informacij, da bi bil kdo od slovenskih državljanov v Nepalu zaradi potresa ali njegovih posledic prizadet ali v nevarnosti. Ob tem so na ministrstvu dodali, da imajo informacije, da je v Nepalu vsaj 36 Slovencev.

Vse tri skupine s slovenskimi pohodniki so na varnem. V eni je deset ljudi, v še eni pa 18, za tretjo pa na MZZ še nimajo natančnih informacij. Ena od skupin bo celo nadaljevala svojo načrtovano pot, saj se nahaja daleč od potresnega območja.

Na Planinski zvezi Slovenije so medtem povedali, da prek njih ni nobene organizirane odprave v Nepalu.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost