Svet

Največja tragedija v Sredozemlju: potonilo okoli 900 migrantov

G.G./STA
20. 4. 2015, 10.07
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Na ladji, ki se je včeraj prevrnila okoli 200 kilometrov južno od obale italijanskega otoka Lampedusa in okoli 100 kilometrov od libijske obale, je bilo okoli 900 migrantov. Doslej so uspelo rešiti le okoli 30 ljudi. Na žalost pa so iz vode potegnili tudi 24 trupel. Preživeli poročajo, kaj se je dogajalo na 30 metrov dolgi ribiški ladji.

Reuters

»Na ladji nas je bilo okoli 950. Od tega okoli 50 otrok in 200 žensk,« je dejal eden od preživelih, državljan Bangladeša. Pravi, da so jih tihotapci zaklenili pod palubo, kjer so komaj dihali.

Ko so begunci videli, da se jim približuje neka večja ladja, so se vsi zgnetli na eno stran, da bi nekako pritegnili njihovo pozornost. Barkača se je nagnila in nato prevrnila. V vodi, ki ima okoli 16 stopinj Celzija, pa so se še enkrat več tragično končala številna življenja.

Reuters

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Veliko jih ne bodo nikoli našli

"Kar je gotovo, je, da je bilo več sto žrtev in da jih veliko ne bomo nikoli našli," je dejala predstavnica visokega komisariata ZN za begunce Carlotta Sami in napovedala, da bodo zbrali še več pričevanj, da bi čim bolj natančno določili število ljudi na krovu ponesrečenega plovila.

Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je spomnil,  da je letos pri poskusu prečkanja Sredozemskega morja umrlo že najmanj 1600 ljudi, kar pomeni, da gre za "najbolj smrtonosno pot, ki jo uporabljajo prosilci za azil in migranti". 

Mednarodna organizacija za migracije (IOM) je tako danes pozvala k takojšnji vnovični vzpostavitvi delovanja italijanske operacije za iskanje in reševanje na morju Mare Nostrum. Triton, veliko manjša operacija, ki jo vodi EU in je po ukinitvi lanskega decembra nadomestila italijansko, po njihovih besedah ne zadostuje.

"Spravite Mare Nostrum nazaj tja ven, dajte ji ustrezno podporo, da bi lahko še naprej reševala življenja," je v pogovoru za AFP dejal prvi mož organizacije Lacy Swing. Spomnil je, da so v okviru operacije med oktobrom 2013 in decembrom 2014 rešili 200.000 življenj, priznal pa, da Italija rabi podporo drugih evropskih držav pri izvajanju. "EU ima še 27 drugih članic, zagotovo si lahko delimo odgovornost za to, pa ne bo nikogar preveč stalo," je še dejal Swing.