Demokratični republiki Kongo in Ruandi tako ne preostane drugega, kot da sodelujeta.
Tamkajšnja vlada nima sredstev, da bi lahko vzdrževala delovanje observatorija.
V kraterju ognjenika Nyirangongo (3470 metrov) z desetimi milijoni kubičnih metrov lave počiva eno največjih in najbolj potentnih jezer na svetu. Za Celestina Kasereka, zaposlenega v observatoriju v bližnji Gomi, je Nyirangongo eden najbolj nevarnih ognjenikov na svetu. »Nyirangongo je eden od treh ognjenikov, v katerih je jezero lave še aktivno. Moramo ga spremljati, saj se dogaja v neposredni bližini milijonske Gome,« je dejal Kasereka.
Denarja ni več
Spremljati dogajanje v ognjeniku pa ni ravno preprosto opravilo. Včasih sta Evropska unija in Švica financirali observatorij, a je ta vir denar presahnil lani. Tamkajšnja vlada nima sredstev, da bi lahko vzdrževala delovanje observatorija, zato si njegovi člani ne morejo privoščiti odprav v krater za zbiranje podatkov, seizmografe, dostop do satelitskih podatkov ali kampanje za ozaveščanje ljudi. Njihovo finančno stanje je celo tako ubožno, da si ne morejo privoščiti opozorilnih znakov, s katerimi javnost obveščajo o ravneh ognjeniške aktivnosti.
Njihovo osrednje poslanstvo namreč ostaja opozarjanje javnosti, kdaj bo potrebno pobrati šila in kopita. Zaradi tega pa je Kasereka toliko bolj zaskrbljen: »Če ognjenika ne moremo opazovati, bi nas lahko nekega dne prav neprijetno presenetil.« To se je zgodilo ob zadnjem izbruhu leta 2002, ko je več sto ljudi pokončala lava, škodo pa je utrpela tudi infrastruktura.