Kakih 300 zamaskirancev se je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa na policiste spravilo s kamenjem in kovinskimi palicami, ti pa so odgovorili s solzivcem, šok granatami in gumijevkami. Po prepričanju protestnikov rudnik zlata na severu Grčije škodi okolju, zato ga je treba zapreti.
Vlada premiera Aleksisa Ciprasa je po nastopu ustavila nadaljnji razvoj rudnika zlata v bližini kraja Skuries na turističnem polotoku Halkidika, kakih 600 kilometrov severno od Aten, in napovedala, da bo celoten projekt znova premislila. Zato se je danes v Atenah zbralo kakih 5000 rudarjev in njihovih podpornikov, ki so zahtevali ohranitev delovnih mest.
Kot pojasnjuje dpa, je kanadsko podjetje Eldorado Gold v omenjeni rudnik doslej vložilo že več kot milijardo evrov, rudnik pa zaposluje kakih 2000 ljudi. Z delom naj bi dejansko začel prihodnje leto. Gre za enega največjih tujih projektov v Grčiji, ki pa že nekaj let buri duhove v državi.
Grška vlada, ki še vedno nadaljuje težavna pogajanja s tujimi posojilodajalci o izplačilu nadaljnjih dobrih sedem milijard evrov finančne pomoči, je medtem danes po poročanju francoske tiskovne agencije AFP razkrila nove varčevalne ukrepe in nove prilive v državno blagajno, ki naj bi ji prinesli dodatnih okoli 300 milijonov evrov.
Kot je povedal namestnik grškega finančnega ministra Dimitris Mardas, nameravajo na ministrstvih in v državni upravi zmanjšati izdatke za 177 milijonov evrov, in sicer na področjih, kot so telekomunikacije. Dodatne prihodke naj bi medtem prinesli ukrepi, kot je oddaja javnih zgradb, ki se ne uporabljajo, ter boj proti črnemu trgu z gorivom, zlorabama zdravstvenega sistema in skrivanju denarja na računih v tujini.
Pritisk na vlado v Atenah se je danes še malce okrepil z izjavo generalne direktorice Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Christine Lagarde. Ta je namreč dejala, da je le malo možnosti, da bi Grkom odobrili zamik plačila več sto milijonov dolarjev dolga, ki zapadejo prihodnji mesec. Kot je spomnila, česa takega IMF ni odobril že zadnjih 30 let.