Svet

Umrla je borka proti orožju Sarah Brady

STA
4. 4. 2015, 08.55
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

73-letna Sarah Brady, vdova Jamesa Bradeyja, s katerim sta bila najglasnejša in najaktivnejša borca proti orožju v ZDA, je umrla v petek na svojem domu v zvezni državi Virginija. James Brady, ki je bil pomočnik tiskovnega predstavnika Bele hiše v času ameriškega predsednika Ronalda Reagana, je umrl lani avgusta, prav tako star 73 let.

Reuters

Njuna kampanja proti orožju se je začela po marcu 1981, ko je atentator na predsednika Ronalda Reagana John Hinckley, v želji, da naredi vtis na filmsko igralko Jodie Foster, pred hotelom v Washingtonu ranil štiri osebe. Med njimi predsednika in dva policista. Najhuje ranjen pa je bil Brady, ki je zaradi strela v glavo ostal deloma paraliziran.

Sarah Brady se je v kampanjo proti orožju zagnala leta 1985, ko je njen 5-letni sin v prijateljevem poltovornjaku našel polno pištolo kalibra 22 milimetrov, podobno tisti, s katero je bil ustreljen James Brady, in jo nameril v mamo. Poklicala je organizacijo Handgun Control in jo kmalu skupaj s soprogom prevzela. Kasneje se je preimenovala v Bradyjevo kampanjo proti nasilju z orožjem. Glavni motor kampanje je prav bila Sarah Brady.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Njuna kampanja je rodila sadove leta 1993, ko je predsednik Bill Clinton podpisal Bradyjev zakon, po katerem morajo vsi kupci orožja v specializiranih trgovinah prestati preverjanje morebitne kriminalne preteklosti. Zakon ima veliko pomanjkljivost, saj ne ureja druge vrste trgovine z orožjem, na primer na orožarskih sejmih. Kljub temu je pomagal preprečiti številne smrti.

Zakonca Brady sta postala sovražnika številka ena nacionalne orožarske zveze (NRA), ki je glavni lobi za orožje in drži v šahu številne ameriške politike obeh strank. Zakonca Brady sta v politiko vstopila kot republikanca, kasneje pa sta iskala podporo za svojo kampanjo pri obeh strankah. Po Jamesu Bradyju je tudi poimenovana soba za novinarske konference v Beli hiši.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost