Slovenija

Grenak vinski festival: dolgovi ostali

tr
4. 4. 2015, 08.45
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

V Križankah je bila vinska prireditev, ki je zunanjim sodelavcem ostala v slabem spominu. Ostali so brez plačila.

Plečnikove Križanke so lani maja gostile prvi mednarodni vinski dogodek Wine jam Ljubljana pod okriljem Sabine Čakš iz društva Presežek, društva za spodbujanje enoloških in gastronomskih presežkov. Nekateri sodelujoči vinarji so prireditev opevali, rekoč, da je bila vrhunsko izpeljana. Vinar Stanislav Ščurek je prepričan, da takih prireditev zagotovo primanjkuje v Ljubljani, drugi vinarji se s takim stališčem ne strinjajo.

Po besedah enega izmed vinarjev je bilo rečeno, da bodo obiskovalci v Ljubljani prejeli nekaj brezplačnih kuponov za pijačo. Potem ko jih bodo porabili, bodo segli v žep in poravnali zapitek. Vinarji so menili, da bodo obiskovalci prejeli dva ali tri kupone. Tik pred začetkom dogodka pa so izvedeli, da jih bo vsak obiskovalec v roko prejel kar deset. Zato večina ni plačala za rujno kapljico niti evra, za kar seveda tudi ni bilo potrebe.

Organizatorka dolguje več tisoč evrov

Še z večjo grenkobo v srcu se dogodka spominjajo zunanji sodelavci. Kar dvajsetih mladih sodelavcev s statusom študenta ali samostojnega podjetnika je sodelovalo pri pripravi in izvedbi dogodka več mesecev. Po zaključku projekta so ostali praznih žepov in žalostni. Organizatorka jim kljub obljubam še do danes ni plačala za opravljeno delo. Mladim sodelavcem dolguje 6536,20 evra brez obresti. Kot so nam zaupali nekateri oškodovani, so Čakšovo večkrat klicali in spraševali, kdaj bo izvršeno plačilo. Na svoje vprašanje so prejeli odgovor, da bo dolg poravnala po organizaciji podobnega dogodka na Hvaru. Obljuba se je izkazala za prazno. Nekateri najbolj vztrajni oškodovanci so jo celo čakali pred vhodnimi vrati in tedensko na tržnici, ko je bila Odprta kuhna. V želji, da bi bilo pravici zadoščeno, je enajst zunanjih sodelavcev najelo odvetnika Blaža Ivančiča, ki je v njihovem imenu poslal opomin na plačilo zamudnih obresti, vendar trud ni obrodil sadov.

Po trnovi sodni poti

Decembra, ko smo o tem pisali, nam je Čakšova zaupala, da jim bo v začetku letošnjega leta plačala, če ne celoto, pa vsaj večji del dolga. Na vprašanje, kje se je zataknilo, nam je lani proti koncu leta odvrnila, da društvo Presežek še ni prejelo sponzorskih sredstev od podjetij oziroma inštitucij. »Študenti, ki so delali pri nas in niso vsi dobili plačano, bodo takoj, ko bomo prejeli omenjeni denar, dobili svoj zaslužek. Del študentov je izdal uradne račune prek podjetij, torej niso nastopali kot študenti in so zaradi neplačila izdali izvršbe, torej bodo ob prejemu sredstev na naš račun prioritetno obravnavani. Ostalo pa je nekaj študentov, ki sem jim obljubila, da bodo denar prejeli takoj, ko bo to mogoče.«

Ko smo jo tokrat pobarali, ali so zunanji sodelavci prejeli plačilo, nam je odgovorila: »Objavljeni članki v vašem mediju, Slovenskih novicah in Delu so nam povzročili materialno škodo. Plačilo bo izvršeno, ko se bodo s spletnih strani članki umaknili. Če se bodo spet pojavili, z dogovorom in plačilom ne bo nič.« Taka dva pogoja sta za odvetnika Ivančiča nesprejemljiva, saj ne more prevzeti odgovornosti za dejanja tretjih oseb. Kot dodaja: »Zaradi nesodelovanja dolžnika bo zasluženo plačilo delavcev očitno treba terjati po sodni poti.«