Poročilo prvič predstavlja podatke o vseh 1965 vrstah divjih čebel v Evropi, vključno z njihovim statusom, naselitvijo, populacijskimi trendi in ogroženostjo, vendar IUCN opozarja, da so potrebne nadaljnje raziskave, ki bi pripomogle k zaustavitvi zmanjševanja števila divjih čebel. Za več kot polovico vrst zaradi pomanjkanja podatkov namreč niso mogli oceniti ogroženosti, so pred dnevi sporočili iz Bruslja.
EU ima ambiciozno strategijo, ki stremi k zaustavitvi izgube biotske raznovrstnosti in degradacije ekosistemov do leta 2020 ter njihovi obnovi, kolikor je to mogoče.
Komisar za okolje, pomorske zadeve in ribištvo Karmenu Vella je sicer opozoril, da sta kakovost našega življenja in naša prihodnost odvisni od številnih storitev, ki jih narava ponuja brezplačno. "Če ne bomo ukrepali glede upada števila divjih čebel in ga zaustavili, bi lahko to imelo nepopravljive posledice," je menil.
Čebele so pomembne opraševalke žit - s tem na globalni ravni letno prispevajo k proizvodnji žit v vrednosti 153 milijard evrov, v Evropi pa v vrednosti 22 milijard evrov. Največjo grožnjo preživetju čebel predstavlja obsežno uničenje njihovega habitata, so še navedli v Bruslju.