"Za nas, prebivalce Krima, je to praznik dolgo pričakovane vrnitve domov. Rusija je zaščitila našo zakonsko pravico do samoopredelitve, do združitve z zgodovinsko domovino. Krimska pomlad je sprožila močan duhovni in patriotski vzpon v celotni državi ter utrdila moč celotne ruske družbe," je dejal premier Krima Sergej Aksjonov.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Putin je odlok o priključitvi črnomorskega polotoka Krim Rusiji podpisal po referendumu 16. marca lani, v katerem se je več kot 97 odstotkov prebivalcev polotoka opredelilo za priključitev Rusiji. Že pred referendumom so ruski vojaki, ki sicer niso nosili uniform, zasedli ključna mesta na polotoku, mednarodna skupnost pa referenduma ni priznala.
Ruske oblasti si, kot pravi direktor organizacije Amnesty International za Evropo in srednjo Azijo John Dalhuisn, od priključitve Krima s široko paleto taktik prizadevajo zatreti drugače misleče.
Dejal je, da je poplava ugrabitev med marcem in septembrom spodbudila številne kritike, da so zapustili regijo, ter dodal: "Tisti, ki so ostali, se soočajo z nadlegovanjem oblasti, ki so odločene utišati svoje nasprotnike."
Krim je bil ukrajinski od leta 1954. Ukrajini, ki je bila tedaj sovjetska republika, ga je podaril sovjetski voditelj Nikita Hruščov, kar je štelo za izjemno simbolno dejanje v odnosih med Rusijo in Ukrajino.