Svet

Novinar v zaporu zaradi razkritja zaščitene priče

M.J.
17. 1. 2015, 19.19
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Prizivno sodišče v Skopju je novinarju Tomislavu Kežarovskemu, obsojenemu zaradi razkritja identitete zaščitene priče, ta teden skrajšalo zaporno kazen s štirih in pol na dve leti, a mora preostanek kazni prestati v zaporu in ne v hišnem priporu kot doslej. Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi je danes zahtevala izpustitev novinarja.

Dolenjski list

Kežarovski je bil leta 2013 obsojen, ker je leta 2008 v članku "nezakonito širil informacije in razkril ime priče v primeru umora". Makedonska policija je leta 2008 v preiskavi umora na podlagi pričanja zaščitene priče aretirala tri osumljence. Trojica je bila kasneje izpuščena na prostost, ker je priča umaknila svojo izjavo, češ da jo je podala pod policijsko grožnjo.

Preiskovalni novinar se je ob začetku sojenja izrekel za nedolžnega in se na razsodbo pritožil. Pet mesecev je bil v preiskovalnem priporu v Skopju, nato pa so mu po pritisku mednarodne skupnosti odobrili hišni pripor.

Prizivno sodišče je v četrtek odločilo, da kazen na podlagi novinarjeve pritožbe skrajša s štirih in pol na dve leti zapora, vendar pa mora novinar preostanek kazni - tri mesece in 10 dni - prestati v zaporu in ne v hišnem priporu. Kežarovskega so aretirali v petek pozno zvečer.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Makedonski novinarji so spričo odločitve v petek protestirali pred zgradbo prizivnega sodišča in solidarnost med drugim izrazili s transparenti Tudi jaz sem Kežarovski v več jezikih, poroča srbska tiskovna agencija Beta. Evropsko združenje novinarjev (EFJ) pa je odločitev sodišča v petek označilo za sramoto za državo.

Predstavnica Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) za medijsko svobodo Dunja Mijatović je danes pozvala k takojšnji izpustitvi novinarja in poudarila, da je odločitev sodišča hud udarec za svobodo medijev v Makedoniji. "Zaporna kazen za novinarje zaradi njihovega pisanja je v demokraciji nesprejemljiva. Odločitev sodišča je nevaren presedan za svobodne medije in raziskovalno novinarstvo," je dodala po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost