Svet

Ime mi je Charlie

Simon Rosc
15. 1. 2015, 18.16
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Napadeni satirični tednik Charlie Hebdo je včeraj ponovno izšel. Zaradi objave karikature preroka Mohameda na naslovnici pa je v ospredje stopilo nasprotje med svobodo izražanja in spoštovanjem verskih svetinj.

Reuters

Na prodajnih policah se je včeraj znašla nova številka francoskega satiričnega tednika Charlie Hebdo, na naslovnici katere je karikatura jokajočega muslimanskega preroka Mohameda z napisom »Je suis Charlie« v rokah, nad njim pa piše »vse je oproščeno«. Gre za prvo izdajo časnika po krvavem terorističnem napadu na njegovo uredništvo pred tednom dni.

Iz Francije so poročali o izjemnem zanimanju med kupci, ki so na nekaterih prodajnih mestih do 8. ure pokupili že celotne zaloge tokratne izdaje. Ena od prodajalk v Parizu je dejala, da je še pred odprtjem na nakup čakalo od 60 do 70 ljudi, 450 izvodov pa je razprodala v pičlih 15 minutah. Še več, številni naj bi si izvod časnika rezervirali že vnaprej.

Reuters

Prva številka časopisa Charlie Hebdo po brutalnem napadu islamskih skrajnežev pretekli teden, v katerem je bilo ubitih 12 ljudi, enajst pa je bilo ranjenih, je izšla v nakladi treh milijonov izvodov, medtem ko je običajna naklada tednika 60.000 izvodov. Na voljo je v šestih jezikih, vključno z angleščino, arabščino in turščino, od tega v nekaterih samo na spletu. Turška izdaja je denimo na štirih straneh izšla kot priloga levosredinsko usmerjenega opozicijskega dnevnika Cumhuriyet, kar je urednik tednika Charlie Hebdo Gerard Biard označil kot najpomembnejšo od vseh tujih izdaj. Karikatura na naslovnici je edina, na kateri se v tokratni izdaji pojavi Mohamed. Je pa tednik poln karikatur islamskih skrajnežev.

Urednik Biard je izdajo nove številke pospremil z besedami: »Veseli smo, da nam je uspelo in da smo to sploh lahko storili. Bilo je težko. Naslovnico je bilo težko spraviti skupaj, ker je morala odražati nekaj novega, morala je povedati nekaj v zvezi z dogodkom, s katerim smo se morali soočiti.«

Reuters

Včerajšnjo izdajo tednika je njegova ekipa pripravila v uredništvu levo usmerjenega francoskega dnevnika Liberation. Naslovnico so vnaprej objavili številni mediji tako v Franciji kot v tujini, med drugim Washington Post, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Corriere della Sera in Guardian.

Odločitev Charlie Hebdoja, da objavi še eno karikaturo Mohameda, je že sprožila kritike v islamskem svetu in celo grožnje na islamističnih spletnih straneh. Verske oblasti v Egiptu so na primer načrtovano objavo nove karikature preroka Mohameda že dan pred objavo označile za provokacijo. »Gre za neupravičeno provokacijo 1,5 milijarde muslimanov,« so zapisale in napovedale, da bo nova izdaja tednika sprožila nov val sovraštva v Franciji in na Zahodu. Muslimanska skupnost v Franciji je pred izidom pozvala muslimane k mirnosti in spoštovanju svobode izražanja. Naslovnico pa je obsodil tudi Iran. »To je provokativna poteza in žaljiva za muslimane,« je opozorila tiskovna predstavnica iranskega zunanjega ministrstva in dodala, da gre za novo zlorabo svobode tiska, ki ni sprejemljiva za muslimane. »Spoštovanje verskih svetinj je svetovno priznano načelo, ki bi ga morali spoštovati tudi evropski državniki,« je zaključila. Kritični pa so bili tudi v Svetovni uniji muslimanskih ulem. O tem, kako na naslovnico gledajo islamski verniki pri nas, smo povprašali Nevzeta Porića, tajnika islamske skupnosti pri nas, ki pa je zapisal, da nimajo komentarja.