Izraelci že zahtevajo oster odziv na napad, medtem, ko ga je skrajno palestinsko gibanje Hamas pozdravilo. »Gre za naraven odziv na prakse Izraela,« so zapisali.
Do napada prihaja dan po tem, ko so skrajne palestinske skupine, med njimi tudi Hamas, pozvali k maščevanju palestinskega voznika avtobusa, ki so ga v nedeljo našli obešenega v avtobusu na parkirišču v mestu. Izraelske oblasti trdijo, da je šlo za samomor, palestinski strokovnjak, ki je sodeloval pri obdukciji trupla, pa je izrazil dvom, da se je sam obesil. Svojci pokojnega trdijo, da se ni nameraval ubiti, za njegovo smrt pa so obtožili ortodoksne Jude. V ponedeljek je zato v Jeruzalemu prišlo do spopadov med Palestinci in varnostnimi silami.
Ghazi Hamad, eden izmed vidnejših in kredibilnejših predstavnikov Hamasa je sicer dejal, da so vsi pričakovali, da se bo nekaj takšnega zgodilo. »V Jeruzalemu vre. Včeraj so izraelske sile razbile hiše Palestincev, ki so napadli Izraelce, nikoli pa ne kaznujejo izraelskih napadov. Pričakujemo še več nasilja.«
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Palestinski predsednik Mahmud Abas je sicer že javno obsodil napad: »Predsedstvo obsoja napad na judovske vernike v njihovem kraju molitve in obsoja uboj civilistov, ne glede na to, kdo to počne.«
Druga točka nasilnih spopadov v Jeruzalemu pa je mošeja al-Aqsa v vzhodnem delu mesta. Palestinci so namreč vedno bolj potisnjeni v kot s strani konservativnih Judov, ki po njihovih navedbah želijo vdreti v muslimansko naselbino. Naselbina je sicer prav tako sveta točka Judov, ki jo želijo zase. Palestinci trdijo, da jim izraelske varnostne sile omejujejo možnost molitve na svetih delih mesta.