Svet

Rusi na Krimu zavzeli novo oporišče, ukrajinska vojska se umika

STA/M.J.
24. 3. 2014, 19.56
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Rusija je davi prevzela nadzor nad pomorskim oporiščem v Feodosiji na zahodu Krima in zajela ukrajinske vojake. Začasni ukrajinski predsednik Oleksandr Turčinov pa je svoji vojski ukazal umik s krimskega polotoka, ki si ga je nedavno priključila Rusija. Na območje je medtem dopotoval ruski obrambni minister Sergej Šojgu, ki je pregledal ruske sile.

Reuters

Ruske sile so z uporabo šok granat vdrle v pomorsko oporišče v Feodosiji na zahodu Krima, eno zadnjih ukrajinskih vojaških oporišč na Krimu.

Po navedbah tiskovnega predstavnika ukrajinskega obrambnega ministrstva na Krimu Vladislava Seleznjova naj bi tri ruska vozila zapustila oporišče, prevažala pa naj bi ukrajinske vojake z zvezanimi rokami. Zajeli naj bi med 60 in 80 vojakov, ki so po navedbah ukrajinskega pomorskega sindikata pripadniki elitne enote ukrajinske mornarice.

Začasni ukrajinski predsednik Oleksandr Turčinov je danes svoji vojski zaukazal umik s Krima. Odločitev o tem je sprejel nacionalni svet za obrambo v Kijevu, po besedah Turčinova pa vključuje tudi umik svojcev vojakov.

Na Krim pa je dopotoval ruski obrambni minister Šojgu, tesni zaveznik ruskega predsednika Vladimirja Putina. Pregledal je rusko črnomorsko floto v pristaniškem mestu Sevastopol in za namestnika poveljnika imenoval nekdanjega vodjo ukrajinske mornarice Denisa Berezovskega. Kasneje se je srečal še s proruskim krimskim premierom Sergejem Aksjonovim. Gre za prvi obisk kakega visokega predstavnika ruskih oblasti na krimskem polotoku po njegovi priključitvi Rusiji.

Ruski obrambni minister je nekdanjim ukrajinskim vojakom zagotovil, da bodo lahko služili kjerkoli na ozemlju Rusije, imeli pa bodo enake pravice in ugodnosti kot drugi ruski vojaki.

Šojgu je kot pomembno prioriteto Rusije navedel zavarovanje vojaške opreme na Krimu. "V zadnjih dneh si je skupina vojakov prizadevala, da vojaška oprema ne bi padla v ne najboljše roke," je dejal.

Ukrajina je po besedah namestnika premiera Krima Rustama Temirgalijeva zmanjšala tudi dobavo električne energije na Krim za 50 odstotkov, zaradi česar so na polotoku uvedli redukcije. "Trenutno je brez elektrike okoli 30 odstotkov Krima," je dejal Temirgalijev, obenem pa dodal, da so bili pripravljeni na takšen ukrep Kijeva.

Po njegovih besedah bodo težavo poskušali rešiti z 900 mobilnimi generatorji, ki so deloma že v uporabi v bolnišnicah, upravnih zgradbah ter za zagotavljanje oskrbe z vodo, zagnali pa bodo tudi tri termoelektrarne. Temirgalijev je sicer še izrazil prepričanje, da bi v primeru popolne prekinitve dobave iz Ukrajine ponovno preskrbo z elektriko lahko vzpostavili v mesecu in pol.

Že v soboto je sicer Rusija razglasila popoln vojaški nadzor nad Krimom, v nedeljo pa je ruski predsednik Vladimir Putin odredil oblikovanje novih upravnih struktur.

reuters

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov