Zamenjava na vodilnem mestu je deloma posledica odločitve indijske vlade o zmanjšanju uvoza zlata, da bi država znižala zunanjetrgovinski primanjkljaj, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.
Posledica je bil 63-odstotni padec indijskega povpraševanja po zlatu v tretjem četrtletju lani, je bilo pa na letni ravni povpraševanje še vedno večje kot leta 2012. V Indiji so lani namreč kupili 975 ton te žlahtne kovine, kar je 13 odstotkov več kot leta 2012, ugotavlja Svetovni svet zlata.
Povečalo se je tudi svetovno povpraševanje po zlatu in nakitu, ki je bilo v minulem letu najvišje v 16 letih.
"V minulem letu se je povpraševanje po nakitu približalo obdobju pred krizo in investicije v majhne palice in kovance so dosegle rekord," je Svetovni svet zlata zapisal v letnem poročilu.
Lani je svetovno povpraševanje po zlatu doseglo 3756 ton, skupna vrednost je znašala 170 milijard dolarjev.
Največ zlata se pridobi na Kitajskem, in sicer so v minulem letu po podatkih kitajske vlade tam pridobili 428 ton zlata. Po ocenah kitajske vlade je imela Kitajska pred dvema letoma v rudnikih še 8196 ton zlata. Kitajska ima tudi velik prodajni delež zlatega nakita, lani je prodala za 67 milijard dolarjev zlatega nakita, je poročala kitajska državna televizija.
Centralne banke so lani nadaljevale z nakupovanjem zlata, vendar v manjšem obsegu. Kupile so 368,6 tone zlata, kar je 32 odstotkov manj kot leta 2012.
Kitajska postala največji svetovni trg zlata
Kitajska je po 32-odstotni rasti povpraševanja po zlatu v minulem letu postala največji svetovni trg zlata in na vrhu nasledila Indijo. Povečalo se je povpraševanje po nakitu, zlatih palicah in kovancih, ki je lani na Kitajskem doseglo rekordnih 1066 ton.