Slovenija

Za elektrarne na srednji Savi v 20 letih predvidoma 1,3 milijarde evrov

STA
23. 2. 2014, 09.35
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Dokončanje hidroelektrarn (HE) na spodnji Savi in začetek gradnje HE na srednji Savi spadata med najpomembnejše infrastrukturne projekte vlade Alenke Bratušek. Vlada je minuli teden objavila predlog sklepa o načinu umeščanja HE na srednji Savi v prostor. Energetski del projekt do leta 2034 predvideva 1,3 milijarde evrov naložb.

V verigi HE na reki Savi so v zgornjem toku zgrajene HE Moste, Mavčiče in Medvode. Na spodnji Savi že obratujejo HE Vrhovo, Boštanj, Blanca in Krško, slednjo so med temi kot zadnjo uradno odprli 7. junija 2013. Preostali dve HE na spodnji Savi, HE Brežice in HE Mokrice, naj bi bili zgrajeni do konca leta 2018.

Na srednji Savi med Ljubljano in Zidanim Mostom naj bi bilo zgrajenih več elektrarn, skupno predvidoma deset, a so zaenkrat načrtovane tri, in sicer Renke, Trbovlje in Suhadol, ki ležijo na spodnjem delu srednje Save.

Kot v minuli teden objavljenem gradivu za obravnavo predlaga vlada, bi se HE na območju srednje Save v prostor umestile z dvema državnima prostorskima načrtoma (DPN). Z DPN za HE Suhadol, HE Trbovlje in HE Renke ter z DPN za HE na ljubljanskem in litijskem odseku reke Save. V postopku priprave DPN za HE na ljubljanskem in litijskem odseku Save vlada predvideva tudi izvedbo celovite presoje vplivov na okolje za celotni odsek koncesije od Ježice do Suhadola.

Vlada pričakuje od vseh pristojnih služb, da prostorske načrte za HE na srednji Savi obravnavajo prednostno in nemudoma aktivno pristopijo k iskanju optimalnih rešitev, ki bodo omogočile čim večji izkoristek energetske izrabe vodnega potenciala za proizvodnjo električne energije in s tem izpolnjevanje EU zavez s področja obnovljivih virov energije ter zmanjševanju emisij toplogrednih izpustov ob sočasnem zagotavljanju biotske raznovrstnosti, ki jo varuje evropsko omrežje posebnih varstvenih območij Natura 2000.

Z obratovanjem HE na srednji Savi se bo povečal delež proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov ter s tem prispevek k izpolnitvi 25-odstotnega deleža obnovljivih virov energije v bruto končni rabi energije do leta 2020, navaja vlada, ki med drugim dodaja še, da je izgradnja HE in spremljajočih ureditev tudi ena od priložnosti za oživitev domačega gospodarstva.

Celotni projekt izgradnje verige HE na srednji Savi je razdeljen na tri dele. Na državno infrastrukturo in energetski del, ta dva dela bosta financirana iz državnega proračuna, tretji del pa predvideva povezane projekte lokalnega pomena, ki pa ne bodo financirani iz državnega proračuna.

Finančno največji je energetski del naložbe, ki je ocenjen na 1,307 milijarde evrov, ostala dva dela pa na več deset milijonov evrov. V okviru energetskega dela je ocenjena vrednost spodnjih treh HE 400 milijonov evrov. Za območje na ljubljanskem in litijskem odseku reke Save pa bo ocenjena vrednost vseh HE odvisna od izbora variante, ki bo določila število in tehnologijo HE v verigi. Ocena investicije pri posameznih variantah se zdaj giblje od 930 milijonov evrov do 1,1 milijarde evrov.

Skupna dinamika zagotavljan finančnih sredstev za oba odseka skupaj je odvisna od poteka umeščanja v prostor in finančne sposobnosti državnega proračuna oz. ekonomske upravičenosti gradnje posamezne HE, navaja vlada. Vlada načrtuje, da bo investicijske stroške financirala z lastnimi sredstvi in posojili, brez državnih poroštev. Sicer pa bo imela izgradnja verige vpliv tudi na prihodke države iz tega projekta, tako v času gradnje, kot tudi v fazi obratovanja oz. v času trajanja koncesije.

Vlada načrtuje, da bi se gradnja lahko pričela v letu 2018, ko se bo v celoti že zaključila gradnja HE na spodnji Savi. Gradnja prvih treh HE naj bi bila zaključena do leta 2023. Celotna gradnja verige HE pa naj bi bila zaključena do leta 2034. V tem času bi bile lahko izvedene tudi z DPN načrtovane protipoplavne ureditve, med drugim navaja vlada.