Gre za najnovejši korak v seriji trgovinskih sporov med sicer zelo pomembnima trgovinskima partnericama, poročajo tuje tiskovne agencije.
Kitajsko ministrstvo za trgovino je preiskavo vina napovedalo 5. junija, le dan po tem, ko se je Evropska komisija odločila za uvedbo začasnih uvoznih dajatev za kitajske proizvajalce solarnih plošč. Danes je ministrstvo pojasnilo, da so preiskavo sprožili na podlagi prošnje Kitajskega združenja proizvajalcev alkoholnih pijač, ki nosi datum 15. maj.
Evropski komisar za trgovino Karel De Gucht in kitajski trgovinski minister Gao Hucheng sta se po pogovorih 21. junija v Pekingu sicer zavzela za mirno rešitev trgovinskega spora zaradi solarnih plošč. Strani si prizadevata za čim hitrejšo rešitev, De Gucht pa upa, da bi do nje lahko prišlo v naslednjih dneh oziroma tednih.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Kitajska je po odločitvi Bruslja, da uvede začasne uvozne dajatve za kitajske proizvajalce solarnih plošč, uvedla protidampinško dajatev na kemikalije iz EU, in sicer v višini do 36,9 odstotka.
Evropski komisar za industrijo Antonio Tajani pa je 13. junija napovedal, da bo EU pred Svetovno trgovinsko organizacijo sprožila trgovinski spor s Kitajsko zaradi njenih carin na uvožene cevi iz nerjavečega jekla.
Kitajska je iz EU lani uvozila 290 milijonov litrov vina, kar predstavlja 68 odstotkov celotnega uvoza vina na Kitajsko. V drugi gospodarsko najmočnejši državi na svetu hitro narašča predvsem prodaja visokokakovostnega vina za bogate Kitajce. Preiskava evropskega vina naj bi trajala eno leto, nato pa jo lahko podaljšajo še za pol leta.
Vse to je okrepilo zaskrbljenost, da bi lahko med EU in Kitajsko izbruhnila celo trgovinska vojna. Trgovinska menjava med stranema je lani upadla za 3,7 odstotka - uvoz Kitajske iz EU se je zvišal za 0,4 odstotka na 212 milijard dolarjev, uvoz EU s Kitajske pa je upadel za 6,2 odstotka na 334 milijard dolarjev, kažejo podatki kitajske carine.