Izredni vrh o Ukrajini

Nataša Pirc Musar okrcala glavne evropske voditelje: »To ni Evropa, ki bi jo spoštovali v svetu«

S.R.
17. 2. 2025, 09.04
Posodobljeno: 17. 2. 2025, 10.09
Deli članek:

Slovenska predsednica Nataša Pirc Musar se je na današnji izredni vrh v Parizu odzvala z ostro kritiko vodilnih v najmočnejših evropskih državah. Po njenem mnenju dogajanje kaže na neenakopravno obravnavo in krhanje enotnosti.

Primož Lavre
Slovenska predsednica Nataša Pirc Musar je poudarila, da sklicatelji pariškega vrha svetu dokazujejo, da niti v Evropi države niso obravnavane enakopravno.

Kot je znano, se bodo danes popoldne na povabilo francoskega predsednika Emmanuela Macrona v Parizu zbrali voditelji več evropskih držav. Glavni temi neformalnih pogovorov, ki jih je Macron sklical po dogajanju na varnostni konferenci v Münchnu, po kateri je v evropskih državah vzklila bojazen pred izključitvijo Evrope iz mirovnih pogovorov med Rusijo in ZDA ter tem, da bo celotno breme na koncu pristalo na plečih Evrope, sta evropska varnost in vojna v Ukrajini. V francoski prestolnici se bo sicer zbral le ožji krog evropskih voditeljev. To dejstvo je močno razburilo tudi slovensko predsednico Natašo Pirc Musar, ki se je na dogajanje odzvala z daljšim zapisom na družbenem omrežju.

Pirc Musar je poudarila, da »dogajanja, povezana s prizadevanji za mir v Ukrajini,« spremlja »z zaskrbljenostjo.« Po njenih besedah so evropske države ob začetku ruske agresije v Ukrajini »družno stale ob strani Ukrajini pri zaščiti njene ozemeljske celovitosti. To je vseskozi poudarjala tudi Slovenija, skladno z njenim nacionalnim interesom varovati ozemeljsko celovitost držav, suvereno enakost in nasploh spoštovati mednarodno pravo.« Ob tem so s svojo podporo »ozemeljski celovitosti Ukrajine in nesprejemljivosti reševanja konfliktov z oboroženim bojem namesto po mirni poti« pokazale tudi, da »enotnost krepi njihovo težo v mednarodnih odnosih.« Po mnenju Pirc Musar je namreč lahko samo enotna Evropa močna Evropa in s tem enakovreden akter v mednarodnih odnosih. »Samo Evropa, ki po svetu zbuja spoštovanje kot politični, vojaški, ekonomski in etični akter, je zmožna zagotavljati (človekovo) varnost doma. In samo takšna Evropa bo lahko samozavestna v mednarodnih odnosih.«

Predsednica je ob tem izpostavila, da se je žal tudi ta enotnost postopoma krhala, Evropa pa je s tem postala ranljiva, česar se nova ameriška administracija zaveda, sicer »ne bi tako drzno napovedala, da bo mir v Ukrajini vzpostavila brez pomoči evropskih držav, tudi brez upoštevanja temeljnih načel mednarodnega prava o prijateljskih odnosih med državami in s partikularnimi transakcijami, ki bi lahko še bolj prizadele ukrajinski narod.«

grawe, zavarovanje, zavarovalnica, zivljenjsko-zavarovanje

Gospodarstvo

Vas zanima edinstvena priložnost s stabilnimi donosi in nizkim tveganjem?

To ni Evropa, za katero si prizadevamo

Pirc Musar je zato izrazila obžalovanje, da v prizadevanjih za mir v Ukrajini iz Evrope prihajajo napačna sporočila. »Na izrednem vrhu o Ukrajini namreč ne bodo sodelovali voditelji vseh evropskih držav oz. držav članic EU. Na simbolni ravni s tem sklicatelji pariškega vrha svetu dokazujejo, da niti v Evropi države niso obravnavane enakopravno.« To po njenem mnenju ni v duhu evropskega integracijskega procesa, hkrati to »ni Evropa, za katero si prizadevamo. To ni Evropa, ki bi jo spoštovali v svetu. To ni Evropa, ki bi bila upoštevanja vredna partnerica severnoameriški zaveznici.«

Kot je zapisala Pirc Musar, je ravno v »teh težkih časih, ko sta moč in enotnost Evrope na hudi preizkušnji, vsaka, tudi simbolna navzočnost vseh evropskih držav na vrhu, na forumih, kjer se odloča o vojni in miru, nujna. Že na vrhu v Parizu bi moralo biti tako.«