V letu 2018 je bila zaključena obnova dela ceste v naselju Placar. Ker del ceste poteka po zemljišču v lasti fizičnih oseb, se lastniki z izgradnjo niso strinjali in so zahtevali, da se na zemljišču vzpostavi prvotno stanje. Na sodišču so uveljavljali instrument motenja posesti. »Po večletnem trudu, pogovorih, usklajevanjih in mediacijah je Občina Destrnik prejela sodbo sodišča, ki narekuje, da se dovoz čez nepremičnino v lasti fizičnih oseb zoži na širino največ 3,5 metra in se v delu, kjer je bila razširitev, to je v širini najmanj tri metre, na novo posadi travo ter odstrani cev, ki jo je občina namestila pod dovoz. Na mestu odstranitve cevi moramo nastalo luknjo zasipati in utrditi ter odstraniti kanalizacijsko cev ter zasipati jarek na nepremičnini fizične osebe,« je posege, ki jih morajo izvesti na podlagi sodbe sodišča, predstavila destrniška županja Vlasta Tetičkovič Toplak. Sodišče je namreč odločilo v korist zasebnika, lastnika tega zemljišča, po katerem je občina očitno takrat posegala nezakonito oziroma brez vseh potrebnih pisnih soglasij. Prav zato jim je zdaj naloženo, da morajo vzpostaviti prvotno stanje.
Županja: »Mnogo rešitev, a brez konsenza«
Tetičkovič Toplakova pravi, da bodo verjetno prva občina v državi, ki bo na novo urejeno infrastrukturo rušila, namesto gradila. Kljub številnim sestankom, pogovorom in iskanju boljših rešitev za vse uporabnike te ceste konsenza niso našli. »Potekali so razgovori, podajali smo predloge rešitev. Ko smo že bili prepričani, da smo se dogovorili, poslali dogovorjeno v podpis nasprotni stranki, pa se je vedno zgodilo nekaj, da si je lastnik nepremičnine premislil,« zatrjuje županja. V pogovore so vključili tudi predsednika vaškega odbora, a tudi njemu konsenza, ki bi bil podlaga za to, da se ohrani obstoječe stanje ceste, ni uspelo doseči.
Lastnik zemljišč, po katerih teče manjši del ceste, je sicer načelno izkazal pripravljenost za dogovor, ki pa za vodstvo občine ni sprejemljiv. Zemljišče, katerega sestavni del je tudi spornih nekoliko več kot dva kvadratna metra površine, skupaj meri 1.112 kvadratnih metrov. Za kvadratni meter želijo 40 evrov, kar znaša skupaj 44.520 evrov. To je za občino absolutno previsoka ponudba. »S to ugotovitvijo so se strinjali tudi vaščani in predlagali razlastitev,« pravi županja. Prejšnji teden so namreč sklicali sestanek z občani iz vasi Placar in jim zraven omenjene problematike predstavili še nekatere načrte za letošnje leto.
Njena.si
Vse, kar morate vedeti o montažni gradnji
V planu še ena »sporna« cesta na Placarju
Že v lanskem letu je bil med planiranimi obnovami cest uvrščen odsek Placar–Mestni Vrh. Zaradi nasprotovanja nekaterih krajanov jim te investicije ni uspelo realizirati, so jo pa ponovno uvrstili v letošnji proračun. »V preteklosti so že potekali razgovori za odmero predmetne ceste oz. za geodetsko uskladitev s stanjem v naravi. Takrat dogovor vseh vpletenih ni bil dosežen in zaradi tega je obnova predmetne ceste izpadla iz financiranja v letu 2024. Letos je rekonstrukcija ceste Placar–Mestni Vrh ponovno uvrščena v proračun,« so potrdili na Občini Destrnik.
V tem primeru ni načrtovana zgolj preplastitev, pač pa popolna zamenjava spodnjega ustroja ceste. Širina ceste ostaja nespremenjena, 3 metre z 0,5 metra bankine na vsaki strani. Za razliko od lanskega leta, ko jim dogovora ni uspelo doseči, so se letos očitno vendarle bolje dogovorili. Lastniki spornih zemljišč so se strinjali, da se odmere izvedejo in se zaključijo že naročeni projekti za obnovo. Težave, ki jih že imajo z eno izmed cest na Placarju, so jih dovolj izučile, da si ponovno kakšnih novih težav ne želijo nakopati. Dokler ne bo vse dogovorjeno črno na belem, sanacija ne bo stekla.
Vsekakor je sporno, da si je takratno vodstvo občine Destrnik leta 2018 privoščilo izvajati posege na zasebnem zemljišču, brez soglasja oziroma izpeljanega postopka razlastitve. Neuradno naj bi sicer imeli neformalni dogovor tudi z lastniki zemljišč, posledica trenutnih težav pa naj bi bile razprtije, do katerih je prišlo kasneje, po izvedeni sanaciji.