Kar štiri petine anketirancev se izogiba gostiln, 43 odstotkov pa jih prisega na lastne spretnosti v domači kuhinji. Imajo čas, pravijo, in vsak dan kuhajo doma, nikoli ne obedujejo v gostinskih lokalih. Blizu je skupina, ki ne zahaja v okrepčevalnice takšne ali drugačne vrste, saj si tega ne morejo privoščiti. Teh ni tako malo, kar 36 odstotkov. Najštevilčnejša je tako skupina, ki si hrano pripravlja doma. Kakšno, tokrat nismo spraševali.
Šest odstotkov jih večkrat na teden malica, kosi ali večerja v restavracijah. Pol od njih je takšnih, ki za kuho nimajo časa, polovica pa jih pove, da zato, ker si to lahko privoščijo.
Nekaj več, 16 odstotkov, imamo po svoji anketi takšnih, ki si v krčmi napolnijo trebuščke enkrat na teden, če se jim ponudi priložnost.
Od leta 2018 do 2024
Preverili smo, kako so se gibale cene jedi v gostinskih lokalih v zadnjih sedmih letih. Po podatkih Statističnega urada RS (Surs) so se dvignile, kar bi potrdil slehernik že po intuiciji. Za primerjavo smo izbrali nekaj jedi in pijač ter ugotovili, da so se od leta 2018 do konca lanskega leta podražile vsaj za četrtino, nekatere pa skoraj za 40 odstotkov (tabela).
Zanimivosti
Ti ugodni izdelki so si prislužili znak “ODLIČNA KAKOVOST”
Pice so dražje, plače so višje
Pa si izberimo za primer veliko pico. Na Sursu temeljito preverijo jedilne liste v slovenskih gostilnah, od Goričkega do Pirana. Pridobijo torej dovolj velik vzorec, da je reprezentativen. Upoštevajo cene različnih vrst velikih pic in izračunajo povprečno ceno. V začetku leta 2018 je ta znašala 7,12 evra, konec lanskega leta pa 10,88 evra. Podražitev za 35 odstotkov!
Za konkretizacijo, ki seveda ne more zajeti celotne slike, vzemimo še tri picerije v Sloveniji na različnih lokacijah: v Ljubljani, Mariboru in Novem mestu. V Ljubljanskem dvoru, ki se nahaja v središču prestolnice, je cena za veliko margerito 9,90 evra, za pico štirje letni časi pa moramo odšteti 12,50 evra. V Ancori v Mariboru za margerito odštejete 10,40 evra, za pico štirje letni časi pa 11,60 evra. Še skok v Novo mesto: v restavraciji Kralj Matjaž v Novem mestu njihova različica margerite stane 9,90 evra, s klasiko pa se boste nasitili za 11 evrov.
Da bi cene in podražitve hrane v lokalih umestili v širšo sliko, si moramo za konec ogledati tudi, koliko je v tem obdobju zrasla povprečna plača. Če je leta 2018 znašala 1078 evrov neto, je decembra lani znašala 1611 evrov. Dvig za 33 odstotkov. A to so povprečja, denarnica pa je vedno individualna.