Macron na tem položaju vidi prekaljenega sredinskega politika Francoisa Bayrouja, ki bo imel zdaj težavno nalogo v francosko politiko vnesti nekaj stabilnosti. Francija se je sredi nove politične krize znašla po izglasovanju nezaupnice Michelu Barnierju, ki se je na oblasti obdržal vsega tri mesece. S premierskega stolčka ga je odnesel predlog proračuna za naslednje leto. Zaradi varčevalnih ukrepov so se proračunu zoperstavili tako v zavezništvu levih strank Nova ljudska fronta (NFP) kot skrajno desni Nacionalni zbor na čelu z Marine Le Pen.
Ker bi morali poslanci proračun sprejeti do 20. decembra, a se to zaradi padca Barnierjeve vlade ne bo zgodilo, bo Bayroujeva prva naloga sprejetje posebnega zakona, s pomočjo katerega se bodo letošnje proračunske omejitve porabe in davčne določbe prenesle v naslednje leto. Naslednje leto ga nato čaka precej bolj zapleten proračunski boj, ki je odnesel že Barnierja.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
73-letni Bayrou, ki je sicer predsednik sredinskega Demokratičnega gibanja (MoDem), bo predvidoma v naslednjih dneh predstavil svojo ministrsko ekipo. Nova manjšinska vlada bo le s težavo krmarila skozi čeri, ki jih predstavlja na tri skupine razdrobljen parlament, v katerem nobena stranka nima večine.
Ime novega premierja bi moral Macron glede na prvotne napovedi naznaniti že v četrtek zvečer, a so kasneje iz Elizejske palače sporočil, da bo to storil danes. Po poročanju STA se je omenjalo več možnih imen, poleg Bayrouja med drugim tudi nekdanji zunanji minister Jean-Yves Le Drian, ki je po poročanju časnik Le Figaro ponudbo zavrnil, češ da je prestar.
Macron se je ta teden srečal z voditelji strank, med katerimi ni bilo voditeljev skrajne levice in skrajne desnice. Z njimi je skušal oblikovati široko zasnovano vlado.