Z letošnjim šolskim letom so v veljavo stopile nove smernice šolske prehrane, ki v jedilnike uvajajo več stročnic, dnevno uživanje mlečnih izdelkov, vpeljujejo polnozrnate izdelke in kaše … Na drugi strani pa so se na črnem seznamu znašle paštete, pice, hrenovke, rogljički ipd., torej visoko procesirana hrana, pa tudi različni slani in sladki prigrizki, deserti, slaščice, sladke pijače in sadni sokovi. Novim smernicam sledijo tudi v OŠ Videm, namreč v smernicah nedvoumno piše, da osebe, ki načrtujejo in izvajajo organizirano prehrano, morajo poznati navodila in jih pri svojem delu tudi uresničevati ter da skladnosti prehrane z navodili izvaja Nacionalni inštitut za javno zdravje.
Toda novi jedilniki so poželi neodobravanje staršev in otrok. Po besedah ravnatelja Roberta Murka gre sicer za manjšino. »Septembra so začele veljati nove smernice, v okviru katerih sta novi vodji prehrane pripravili jedilnike. To je bila sprememba za otroke in tudi za nas, zaposlene. Že v okviru sveta staršev so bile podane pripombe, ki smo jih upoštevali, ob tem pa so tudi učenci dobili možnost, da podajo predloge za malice, seveda v okviru smernic. Tiste predloge, ki so ustrezali, smo vključili v jedilnike,« je zatrdil ravnatelj Robert Murko. Tako so v jedilnik vključili npr. ribji namaz, cesarski praženec, ob raznih kašah pa na izbiro dodali kruh in sadje. »Predloge za malico, kot so jufka, kebab, čevapčiči …, smo seveda zavrgli, saj ne ustrezajo niti prejšnjim niti novim smernicam.«
Malica se jim ne zdi užitna in nasitna
Temeljni cilj prehranskih smernic je krepiti, varovati in ohranjati zdravje ter kakovost življenja vseh prebivalcev … Nekateri pa novih jedilnikov ne razumejo v tem kontekstu. »Radi bi povedali, da se nam malica ne zdi dovolj užitna in nasitna, posledično si moramo s svojim denarjem kupovati malico v bližnji trgovini,« je zapisano v sporočilu, ki naj bi ga pripravili učenci 9. razredov. Sprašujejo tudi, kaj je šoli pomembnejše, ali da so učenci siti in zadovoljni, ali sledenje smernicam, zaradi česar pa, da so lačni in brez energije. Na temo prehrane je do ravnateljeve pisarne priromala še anonimka podpisanih 'zgroženih staršev', ki v pismu jadikujejo nad 'drastičnimi' spremembami jedilnikov ter celo namigujejo, da so jedilnike na šoli spremenili zato, da več hrane ostane za zaposlene.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Anonimke niso prava pot rešitve
»Pri teh anonimkah smo nato rekli, da se ustavimo, ker to ni pravi način komunikacije,« pravi ravnatelj Murko. Dodal je, da pozdravlja aktivnost in odgovornost otrok, a v smeri iskanja rešitev, oblikovanja predlogov po znanih utečenih poteh, to pomeni preko pogovora z razrednikom in ravnateljem, nikakor v obliki anonimk in groženj z zbiranjem podpisov ter odjav prehrane. »Prav tako je izjemno žalostno, da nekateri starši, namesto da bi se z otroki pogovorili glede prehrane, jih spodbudili, da vsaj poskusijo jedi in raznolika živila, dajo otrokom dodaten denar za malico. Kaj si otroci kupijo? Ob 7.15 sem videl otroke z vrečkami čipsa in mafini, saj učenci povedo, da doma ne zajtrkujejo in bo to njihov zajtrk.«
Dejstvo je, da še za domačo mizo vsem ne ustrezajo okusi, kaj šele šolski jedilniki, ki bi morali zadovoljiti več sto učencev oz. v OŠ Videm 472 mladostnikov. In čeprav krožijo anonimke, ravnatelj ocenjuje, da je večina učencev s šolsko prehrano zadovoljna, na kar kažejo tudi številke. »Od 472 učencev jih ima 471 malico, en učenec oz. učenka upravičeno nima malice, kosilo pa si je izbralo skoraj 80 % učencev oz. beležimo 50 kosil več kot lani.«.