Zajeten strošek za gospodinjstva

Najcenejše je ogrevanje s sekanci, najdražje s kurilnim oljem

Mojca Vtič
25. 10. 2024, 18.11
Deli članek:

Ogrevanje je zajeten strošek za vsako gospodinjstvo. Po podatkih statističnega urada naj bi povprečno gospodinjstvo za (toplotno in električno) energijo namenilo okrog sedem odstotkov proračuna. Glede na podatke Gozdarskega inštituta Slovenije pa naj bi bili vsaj izdatki za ogrevanje z lesnimi energenti letos nekoliko nižji, saj so cene lesnih energentov in tudi kurilnega olja v primerjavi za lani upadle.

Pixabay
Drva uporablja za ogrevanje 30 odstotkov slovenskih gospodinjstev.

Na Gozdarskem inštitutu Slovenije že več let spremljajo cene lesnih goriv na slovenskem trgu v primerjavi s kurilnim oljem. Ugotovili so, da v drugi polovici letošnjega leta najnižjo ceno med lesnimi gorivi dosegajo sekanci, najvišjo pa v zadnjem letu briketi ter da so cene lesnih goriv v začetku ogrevalne sezone 2024/25 nižje kot ob koncu pretekle sezone, kar da je netipično glede na sicer spremljane podatke. Opažajo še, da se cene vračajo na raven z začetka leta 2022. O razlogih so dejali: »K nižanju cen je pripomogla mila zima v pretekli ogrevalni sezoni, posledično so zaloge lesnih goriv ostale visoke. Dinamika pri cenah kurilnega olja pa kaže, da so cene fosilnih goriv bolj nestabilne kot cene lesnih goriv, vendar se tudi te trenutno nižajo.« Drobnoprodajna cena lahkega kurilnega olja je bila letos 1,105 evra, medtem ko je bila lani za 13 centov višja.

Les iz državnih gozdov cenejši za okoli 15 %

Nižjim cenam na trgu so se prilagodili tudi v družbi Slovenski državni gozdovi, kjer so cene okroglega lesa za drva letos v primerjavi z lani znižali tudi do 17 odstotkov, kar pomeni, da kubični meter okroglega bukovega lesa s prevozom na dom stane 75 evrov, v kar je vključen 22-odstotni davek. »Cene okroglega lesa za proizvodnjo drv sledijo trendu gibanja cen na trgu energentov. Nanje imajo največji vpliv cene fosilnih goriv (plin, kurilno olje). Zaradi padanja cen fosilnih goriv, ki se uporabljajo za ogrevanje, so se letos postopoma zniževale tudi cene okroglega lesa, ki se uporablja za energetske namene,« so pojasnili. Glede dobavnih rokov lesa pa so povedali, da večini kupcev les za drva dostavijo v roku dveh tednov od plačila. Dodali so še, da v povprečju letno prodajo okoli 15.000 m3 lesa za drva 1600 fizičnim osebam. 

SURS
Cene lesnih goriv v primerjavi s ceno kurilnega olja

Med bolj prepoznanimi dobavitelji lesnih goriv v Podravju je podjetje Horvat drva. Direktor Danilo Horvat pravi, da so tudi v njihovem podjetju sledili gibanju cen na trgu. Tako se cene drv v paleti, kar je okoli 1,7 m3, gibljejo od 170 evrov navzgor – odvisno od vrste lesa, oddaljenosti naročnika. »Cene so se znižale za vso lesno biomaso. Ocenjujem, da zaradi mile zime in vetrolomov, kar vpliva na količino zalog. Sicer pa opažamo, da se povpraševanje po drvih znižuje, tudi zaradi prehoda več gospodinjstev na drugačne vire ogrevanja, medtem ko pri peletih opažamo več zanimanja.«

Glavni energent so še vedno drva

Peči na drva so mnogi že zamenjali, tudi zato, da so se razbremenili dela, še vedno pa drva ostajajo najpomembnejši vir ogrevanja. V Sloveniji drva za ogrevanje uporablja 30 odstotkov gospodinjstev, sledijo zemeljski oz. utekočinjeni naftni plin (19 odstotkov) ter obnovljivi viri, kot so toplotna črpalka, sončni kolektorji ali drugi obnovljivi viri (14 odstotkov). Po podatkih statističnega urada naj bi gospodinjstva mesečno za električno energijo in ogrevanje porabila nekje šest odstotkov prihodkov, da je njihovo stanovanje pozimi dovolj toplo, pa je menilo 95 odstotkov gospodinjstev.