Skupina poslancev opozicijskih strank SDS in NSi je danes na ustavno sodišče vložila zahtevo za oceno ustavnosti in zakonitosti sklepa o priznanju Palestine, ki ga je državni zbor sprejel 4. junija. Slovenija je takrat z 52 glasovi za in nobenim proti postala 147. članica Združenih narodov, ki je priznala Palestino. Spomnimo, tisto torkovo sejo v državnem zboru so spremljali številni zapleti, ki so se začeli z zvitimi manevri stranke SDS, ki je želela priznanje na vsak način preprečiti. Seja se je zavlekla pozno v noč, ko so na koncu ob obstrukciji opozicije o vprašanju glasovali zgolj koalicijski poslanci.
V SDS in NSi zdaj poslancem koalicije med drugim očitajo, da so pri sprejemanju sklepa vlade o priznanju Palestine kršili ustavo in poslovnik DZ, poroča STA. Zahtevo so vložili »zaradi kršitve v postopku obravnave in sprejema omenjenega sklepa, kršitve ustave, poslovnika državnega zbora, avtoritarnega in samovoljnega ravnanja ter zlorabe postopka,« so zapisali v sporočilu za javnost. Zahtevo je vložilo 32 poslancev obeh opozicijskih strank - vseh osem poslancev NSi in 24 od 27 poslancev SDS z izjemo Anžeta Logarja, Eve Irgl in Dejana Kaloha, še poroča STA.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Kaj se je dogajalo na seji?
Kot je znano, je želela stranka SDS glasovanje o priznanju Palestine preprečiti s predlogom za posvetovalni referendum, ki ga je vložila dan pred sejo. Ker je bilo jasno, da gre zgolj za zavlačevalni manever in ne resno referendumsko vprašanje, je koalicija skovala načrt, kako ta predlog torpedirati in vseeno izsiliti glasovanje, a je stranka SDS na dan seje iz rokava izvlekla novo karto. Predlog so na presenečenje vseh nenadoma umaknili, koalicija si je za trenutek nekoliko oddahnila, nato je sledil nov udarec. Prvak SDS Janez Janša je namreč naznanil, da je bil umik le tehnične narave, predlog da je bilo treba popraviti, posvetovalni referendum pa je bil naenkrat znova v igri. Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je manevre SDS takrat označila za eklatantno zlorabo posvetovalnega referenduma, a je njihovi poslanci niso več slišali, saj so zapustili dvorano. Skratka, koalicija na čelu s predsednico DZ Klakočar Zupančič se je morala zateči k prvotnemu načrtu. Državni zbor je izredno sejo prekinil, sklical nujno sejo parlamentarnega odbora za zunanjo politiko, ki je nato odločil, da predlog za razpis posvetovalnega referenduma o sklepu o priznanju Palestine ni primeren. Predlog so nato zavrnili še poslanci v državnem zboru, ki so pozneje potrdili še vladni sklep o priznanju Palestine. Pri glasovanju je bil od poslancev opozicije prisoten le Kaloh, ki se je glasovanja vzdržal.