S tem bo Upravna enota Šentjur pri Celju prva upravna enota, ki bo začela sprejemati elektronske prijave smrti (eSmrti). Na upravni enoti je namreč včeraj potekalo srečanje predstavnikov Ministrstva za notranje zadeve in Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) o začetku uporabe sistema eSmrti, ki se uvaja v okviru projekta Digitalizacije procesa poročanja o vzrokih smrti. Nosilec projekta je NIJZ, ki je med drugim posodobil tudi način prijave smrti, ki jo v matični register vpiše upravna enota, so danes zapisali na spletišču vlade.
»Trenutno prijava smrti poteka tako, da prijavitelj smrti na upravno enoto posreduje obrazec prijava smrti in priloži zdravniško potrdilo o smrti in poročilo o vzroku smrti, matičar pa na podlagi posredovane dokumentacije z ročnim prepisom v matični register zabeleži podatke o dnevu, mesecu, letu, uri in kraju smrti ter prijavitelju in pravno podlago vpisa shrani v arhivu. Podatek o smrti se prenese v Centralni register prebivalstva, od koder je na razpolago številnim zunanjim uporabnikom osebnih podatkov,« so pojasnili na ministrstvu za notranje zadeve. Po novem izpolnjevanje obrazcev v papirni obliki ne bo več potrebno, temveč bo te obrazce nadomestil vnos podatkov v novo aplikacijo, ki jo bodo uporabljali mrliški pregledniki. »Evidenca prijaviteljev smrti in mrliških preglednikov se povezuje z matičnim registrom, kamor se podatki posredujejo, zato ročno prepisovanje obrazca prijave smrti ne bo več potrebno.« Matičar upravne enote, ki bo podatek o smrti posameznika lahko videl takoj neposredno v matičnem registru, bo podatek zgolj preveril in vpis potrdil. V primeru smrti tujca, ki v uradnih evidencah v Sloveniji še nima identifikacije oziroma Enotna matična številka občana, bolje poznane kot EMŠO, pa se bo že ob pripravi zdravniškega potrdila o smrti in poročila o vzroku smrti v aplikaciji določil EMŠO. To pride v poštev zlasti v primeru nesreč turistov ali oseb v tranzitu.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Sicer pa upravne enote v matični register letno vnesejo približno 23.000 smrti. Takšno je bilo povprečje zadnjih petih let. Pristojno želijo z digitalizacijo postopek pohitriti, hkrati pa zmanjšati obseg administrativnega dela tako pri prijaviteljih kot pri prejemnikih podatkov.
Nov sistem bodo premierno uvedli na Upravni enoti Šentjur pri Celju, kjer bodo nad pravilnostjo delovanja sistema bdeli v sodelovanju z mrliškimi pregledniki, ki opravljajo mrliško pregledno službo v občinah znotraj njihove upravne enote. Gre za začetno obdobje nacionalne uvedbe eSmrti, pri čemer bodo kontrolo pravilnosti delovanja zagotavljali ob vzporedni uporabi starega načina prijave. Na upravni enoti bodo z elektronskim vpisom smrti začeli predvidoma v začetku avgusta. Druge upravne enote se bo v nov sistem vključevalo postopoma, predvidoma do konca naslednjega leta.