Največ novih podjetij je nastalo v storitvenih dejavnostih, in sicer slabih 83 odstotkov. Od tega jih je največ nastalo v strokovnih, znanstvenih in tehničnih dejavnostih.
Po številu novonastalih podjetij sta letu 2022 sledili dejavnosti gostinstvo (11,4 odstotka) ter trgovina, vzdrževanje in popravila motornih vozil (8,2 odstotka). V gradbeništvu je nastalo 10,6 odstotka podjetij in v industriji 6,8 odstotka, so ta teden sporočili iz statističnega urada.
V novonastalih podjetjih je delalo 23.345 zaposlenih in samozaposlenih oseb, kar je bilo za 10,8 odstotka več kot leto prej. V povprečju je tako podjetje zaposlovalo eno zaposleno in samozaposleno osebo.
Poslovati je prenehalo 12.366 podjetij
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Približno polovica oseb je delala v novih podjetjih, ki so spadala v strokovne, znanstvene in tehnične dejavnosti, gradbeništvo, gostinstvo ter v dejavnost trgovina, vzdrževanje in popravila motornih vozil.
Delež preživelih podjetij z vidika leta nastanka oz. trajanja delovanja upada, ugotavljajo statistiki. Od podjetij, ki so na novo nastala v 2021, jih je leto pozneje poslovalo 87,4 odstotka, od podjetij, nastalih v letu 2017, pa jih je po petih letih poslovala približno polovica (49,9 odstotka).
Novonastala podjetja, ki so preživela, so zaposlovala več oseb kot v prvem letu. Po prvem letu poslovanja se je število zaposlenih in samozaposlenih oseb namreč povečalo za 21,3 odstotka, po petih letih poslovanja pa za 73,2 odstotka.
Po začasnih podatkih statistikov je leta 2022 prenehalo poslovati 12.366 podjetij, ki so zaposlovala 12.606 oseb. Skoraj polovica teh podjetij (45,6 odstotka) je sodilo v strokovne, znanstvene in tehnične dejavnosti, gostinstvo ter v dejavnost trgovina, vzdrževanje in popravila motornih vozil.
V povprečju je bilo izgubljeno eno delovno mesto na podjetje, ki je prenehalo poslovati, so še navedli na statističnem uradu.