Nevarno bitje

Strupeni ognjeni črv, ki lahko meri do 30 centimetrov in spominja na stonogo, vse bliže slovenski obali

S.R./STA
22. 6. 2024, 09.43
Posodobljeno: 22. 6. 2024, 09.43
Deli članek:

Po trenutnih podatkih ob slovenski obali še ni nevarnega ognjenega črva, a ta že povzroča težave Italijanom.

Profimedia
Ognjeni črv v morju pri Dubrovniku.

Strupeni ognjeni črv, ki bi lahko povzročal nevšečnosti turistom, se zaradi vročinskih valov in višjih temperatur v morju že širi ob italijanski obali. Med najbolj prizadetimi so obale na jugu Italije, med drugim na Siciliji, v Apuliji, Kampaniji in Kalabriji. Nedavno je italijanski Nacionalni inštitut za oceanografijo in geofiziko (OGS) s sedežem v Trstu opozoril domačine in turiste pred do 30 centimetrov dolgim morskim črvom. Kopalci naj se v primeru, da opazijo ognjenega črva, tega ne dotikajo in naj bodo pri vstopu v vodo previdnejši, je povedala Michela D'Alessandro z OGS.

Hude nevarnosti za kopalce pisani ognjeni črv, ki spominja na stonogo, sicer ne predstavlja. Stik z belimi čopki in ščetinami je sicer zelo boleč, življenjsko nevaren pa je predvsem za alergike. V stiku z njim lahko kožo prodrejo ščetine, ki se pogosto zlomijo, zato jih je težko odstraniti. V teh ščetinah pa so strupeni izločki, ki povzročijo pekoč občutek, srbenje in otrplost. V redkih primerih povzročijo tudi omotico ali slabost.

Opažajo ga vse pogosteje

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Pri OGS razmah ognjenega črva pripisujejo zvišanju temperatur v Sredozemlju v zadnjih letih. Čeprav je vrsta tam prisotna že več stoletij, jo od leta 2018 opažajo vse pogosteje. Njihovo širjenje se je še posebej močno povečalo v zadnjih dveh do treh letih po hudih vročinskih valovih. Njihovo širjenje poleti spodbujajo tudi drugi dejavniki, na primer pomanjkanje plenilcev.

V preteklih letih so ga opazili tudi na vzhodni obali Jadranskega morja, med drugim v morju ob otokih Korčula, Mljet in Brač. Letos pa so ga med drugim opazili v Črni gori.

Kot je za STA pojasnila znanstvena sodelavka Nacionalnega inštituta za biologijo Valentina Pitacco, ognjeni črv ni tujerodna vrsta in je prisotna v Sredozemskem morju. Običajno živi južneje, a se po vsej verjetnosti zaradi globalnega segrevanja seli proti severu. Po dosedanjih podatkih pri nas ognjenega črva še ni, je zagotovila.

Ognjeni črvi (Hermodice carunculata) se pojavljajo na obali na trdem dnu, travnikih morske trave ali občasno v pesku, prisotni pa so tudi v morju. Med drugim se prehranjujejo z ribami in morskimi zvezdami. Sovražnikov nimajo, ob tem pa so sposobni samoregeneracije. Težave povzročajo zlasti ribičem, ki lahko najdejo velike množice črvov v svojih mrežah in na ribiškem orodju.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja