Na Notranjskem in Krasu

Mraz prizadel sadno drevje, orehe in trto, nevarnosti pozebe še ni konec

D.K./STA
19. 4. 2024, 13.31
Posodobljeno: 19. 4. 2024, 13.43
Deli članek:

Današnje jutro je marsikje postreglo z ledeno mrzlimi temperaturami, ki so pustile posledice tudi na sadnem drevju in rastlinah. Meteorologi so eno izmed najnižjih temperatur izmerili v Babnem Polju, in sicer kar - 6,3 stopinje Celzija. Temperature pod lediščem so zabeležili tudi na Gorenjskem in Štajerskem, poroča Agencija RS za okolje (Arso).

Bobo
Fotografija je simbolična.

Kot je za STA pojasnil predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) Roman Žveglič, so po prvih zbranih informacijah s terena škodo zaradi jutranje pozebe v zadnjih dneh utrpeli kmetje na Notranjskem in ponekod na Krasu.

Popisovanje škode še poteka

Kot je dejal Žveglič, strokovne službe zbornice točne podatke o škodi na terenu še vedno zbirajo, bolj jasno sliko o njenem obsegu pa bodo imeli v dnevu oz. dveh. Po prvih podatkih so v nižjih predelih Notranjske in Krasa, kjer je bilo v preteklih dneh precej mrzlo, temperature so padle tudi pod ničlo, pozebli orehi, sadno drevje, ponekod na Krasu tudi trta.

Posledice na rastlinah zaradi nizkih temperatur bodo po Žvegličevih besedah lahko vidne tudi pozneje, ko bo cvetenje rastlin še bolj intenzivno in se bodo začeli formirati plodovi.

Zaradi napovedi Agencije RS za okolje, ki je v preteklih dneh opozorila na možnost jutranje pozebe in s tem povečano tveganje za morebitne poškodbe na kmetijskih rastlinah, so strokovne službe KGZS izdale tudi tehnološka navodila za zaščito pred pozebo.

Kot so zapisali v navodilih, je občutljivost na nizke temperature v prvi vrsti odvisna od razvojne faze sadnega drevja in stanja prehranjenosti ter kondicije dreves. Zlasti je pomembna uravnotežena oskrba z dušikom in kalijem v preteklem letu. Čezmerno gnojenje z dušikom pa povečuje občutljivost za pozebo. Sadno drevje lahko pred pozebo zaščitimo tudi z različnimi kombinacijami foliarnih gnojil in biostimulatorjev, so še navedli.

Žveglič je danes še dejal, da se sadjarji zelo poslužujejo metod obrambe proti pozebi, a je na koncu "narava vedno nad nami".

Nevarnosti pozebe še ni konec

Ob tem na straneh Agencije RS za okolje napovedujejo, "da se bo tudi v prihodnjih dneh nad nami zadrževala hladna zračna masa. Okoli ledišča bo temperatura na nedeljsko jutro, še bolj jasna in hladnejša pa bo noč na ponedeljek. Žal se nevarnosti pred pozebo še nismo znebili".

Kot še dodajajo vremenoslovci, lahko v severozahodni Sloveniji tudi danes zvečer nastane kakšna ploha. Ponoči se bo pooblačilo. Na zahodu se bodo začele pojavljati krajevne padavine, ki se bodo zjutraj širile proti južni Sloveniji. Ob morju bo pihal šibak jugo. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 5, v mraziščih malo pod 0, na Primorskem okoli 7 °C.

Jutri bo spremenljivo do pretežno oblačno. Popoldne bodo spet nastajale krajevne plohe, lahko tudi kakšna nevihta. Zapihal bo severovzhodnik, na Primorskem šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 9 do 14, na Primorskem do 17 °C. 

V nedeljo bo zmerno do pretežno oblačno in vetrovno. Več sončnega vremena bo na zahodu. V ponedeljek bo sprva precej jasno, zjutraj bo možna slana. Čez dan se bo oblačnost povečala.