Garje ali srbečica so nalezljiva bolezen, ki jo povzroča pršica imenovana srbec.
Odrasla samica vrta rovčke v povrhnji plasti kože in vanje leže jajčeca. Vrta zlasti ponoči, ko postane koža topla, zato takrat tudi najbolj srbi. Kožne spremembe najdemo predvsem tam, kjer je koža mehka in tanka, torej med prsti, na notranji strani zapestja, komolcu, kolenih, okrog popka ... Spremembe na koži so v obliki rožnatih papul, velikosti prosa, s krastico na vrhu. Običajno sta po dve in dve skupaj, kar predstavlja začetek in konec rovčka, pojasnjujejo.
Kako se okužimo
Okužimo se predvsem s tesnim telesnim stikom, kot je držanje za roke dalj časa, spanje v isti postelji z okuženo osebo. Priložnostni dotik, kot sta rokovanje ali objem, običajno ne zadošča za okužbo. Srbečice ali garij ne dobimo zaradi slabe higiene. Pri tistih, ki se prvič okužijo, se spremembe na koži in srbenje pojavi šele 4-6 tednov po okužbi, opozarjajo.
Pojavile naj bi se celo na dveh šolah
Na šoli prosijo starše, da so pozorni na spremembe na koži otrok ali pojav srbenja. Če bi se znaki bolezni pojavili, je potreben obisk zdravnika, še sporočajo. Slovenske Novice so sicer poročale, da naj bi se garje pojavile še na eni izmed šol, torej skupno na dveh na Gorenjskem.