V Jolandino družino je rak grobo posegel, ko je bila še otrok. Za to boleznijo je stara le 40 let umrla njena mama, še nekaj let prej pa je izgubila očeta, in tako sta z mlajšim bratom ostala sama.
»Da ima raka, smo izvedeli, ko sem imela komaj devet let. Naslednjih osem let je bila naša družina v primežu te hude bolezni. Mami sem veliko pomagala, vse do svojega 16. leta, ko je za vedno zaspala,« se ozira v bolečo preteklost.
Ni ji težko priznati, da je bilo soočenje z mamino boleznijo že tako zarana v življenju izjemno težka preizkušnja, ki jo je zelo zaznamovala. Morala je hitro odrasti, sploh po tem, ko sta z bratom ostala sama in sta se morala znajti po svoje ter kljubovati okolici, ki ju je, namesto da bi jima bila v oporo, kar malo izločila. »Tako je pač bilo takrat s sirotami. Vsi so se jih malo ogibali. Bili smo ožigosani. Poleg tega sem prevzela skrb za brata in ni bilo niti malo prostora za vdajo, obup in strah. Morala sva zgrabiti življenje z obema rokama in jezditi na njegovem razburkanem morju,« je dejala.
Globoko, intenzivno
»Verjetno od tam izvira pogumna in močna življenjska drža, ki me navdihuje tudi za prostovoljstvo; to, da nekaj naredim za bolne z rakom, boleznijo, ki mi je kasneje v življenju vzela še moža,« nam je povedala in dodala, da ima zanje odprto in sočutno srce ter – glasbo. Ne samo, da igra na kitaro, ampak tudi poje. »Glasba je zdravilna, povezovalna! Spremlja me že celo življenje. V njej najdem uteho sama, verjamem, da tudi drugi, zato jo tako rada poklanjam,« nam pove upokojenka, ki vsako leto tudi na božični večer na onkološkem inštitutu prepeva za obolele.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
»Največja nagrada prostovoljstva je zame hvaležnost teh ljudi, to, da jih za nekaj minut z glasbo popeljem nekam izven bolnišnice, proč od težkih misli ... Ne znam v besede spraviti, koliko jim to pomeni in na kakšne verbalne in neverbalne načine to izkažejo. To so občutki oziroma izkušnje, ki presegajo besede!« Hkrati pa prizna, da so to zahtevna srečanja, saj marsikdo, za katerega nastopa, živi svoje zadnje mesece, dni, ure …
Pridite tudi vi!
Soočenje z diagnozo rak je težko. Tega se še kako zaveda; posebej hudo pa je, kadar za rakom zboli otrok: »To družino pretrese do temeljev. V trenutku se spremenijo vse prioritete, ostane le ena želja: ozdravitev, zato bi letos staršem in njihovim bolnim otrokom izkazala posebno pozornost in jim pomagala do hematološkega analizatorja, aparata za analizo krvne slike, kar pediatrična klinika močno potrebuje.« Odločila se je, da priredi dobrodelni koncert Pesem zate, ki bo v četrtek, 23. novembra, ob 19.30 v Festivalni dvorani v Ljubljani. Nastopali bodo tudi Modrijani, Čuki, Darja Švajger, Jaka Pucihar, Marko Hatlak, Tanja Žagar, Marko Vozelj, Primož Grašič, Mitja Ferenc in drugi. Program bosta povezovala Bernarda Žarn in Peter Poles, zraven bodo tudi Junaki 3. nadstropja, Jolanda pa napoveduje še presenečenje.
Dobrodelne koncerte za onkološke bolnike je že prirejala. Izkupiček od prodanih vstopnic sta tako v preteklosti prejeli Ustanova za pomoč otroku z rakom, ki ga je izkoristila za nakup dela notranje opreme Kliničnega oddelka za otroško hematologijo in onkologijo Pediatrične klinike UKC Ljubljana, ter Zveza prijateljev mladine Moste-Polje, ki je sredstva predala petim družinam, ki se borijo z rakom.