Višja sila

Omogočena oddaja zahtevkov za izplačilo povračil zaradi posledic poplav in plazov

STA
14. 9. 2023, 11.29
Posodobljeno: 14. 9. 2023, 11.31
Deli članek:

Delodajalci, ki so od Zavoda RS za zaposlovanje že prejeli odločbo, s katero jim je bila po poplavah priznana pravica do državne pomoči, lahko z današnjim dnem na zavodu predložijo zahtevke za povračilo nadomestila plače zaradi višje sile in čakanja na delo ter zahtevke za povračilo izplačanih plač zaposlenim, ki so odstranjevali posledice poplav.

Občina Mežica
Posledice poplav v Mežici.

Kot so danes objavili na zavodu, lahko zahtevke oddajo delodajalci, ki so poleg pridobljene odločbe svojim zaposlenim že izplačali plače oziroma nadomestila plač in oddali REK-obrazce pri Finančni upravi RS (Furs). Zahtevke se zavodu predloži prek Portala za delodajalce.

Oddajanje vlog za povračila nadomestila plače v primeru višje sile in delnega povračila nadomestila plače za delavca na začasnem čakanju na delo je sicer steklo 17. avgusta; oddajanje vlog za povračilo izplačane plače delavcem, ki so po poplavah odpravljali posledice pri delodajalcu, pa 4. septembra.

Ukrepa višje sile in čakanja na delo je predvidel prvi interventni zakon (novela zakona o preprečevanju posledic naravnih nesreč), ukrep vračila izplačanih plač delavcem, ki jim je bilo po poplavah odrejeno delo, kot je čiščenje prostorov, pa drugi interventni zakon (zakon o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023).

Pravica do nadomestila plače delavcu pri višji sili sicer znaša 80 odstotkov osnove (povprečne mesečne plače za polni delovni čas iz zadnjih treh mesecev), pri čemer nadomestilo plače ne sme biti nižje od minimalne plače.

Nadomestilo plače bo delavec lahko prejemal za čas, ko obstajajo okoliščine višje sile, ki opravičujejo odsotnost zaposlenega, oz. od 3. avgusta do 31. decembra. Upravičeno izplačana nadomestila plač delavcev, ki zaradi višje sile ne morejo opravljati dela, bo država delodajalcem povrnila v celoti.

Začasno čakanje na delo

Tudi nadomestilo plače na začasnem čakanju na delo znaša 80 odstotkov nadomestila plače in ne sme biti nižje od minimalne plače.

Ukrep je na voljo od 3. avgusta do 31. oktobra z možnostjo podaljšanja, država pa bo zagotovila višino delnega povračila nadomestila plače v višini 80 odstotkov nadomestila plače z vsemi davki in prispevki delodajalca (bruto II), pri čemer je višina nadomestila omejena z višino povprečne mesečne plače v državi za mesec maj 2023.

Ukrep povračila nadomestil izplačanih plač delavcem za odpravljanje posledic poplav in plazov pri delodajalcu lahko medtem delodajalci uveljavljajo za obdobje od 3. avgusta do 3. septembra letos, rok za oddajo vloge pa je 18. september.

Delodajalci bodo izplačane plače tem zaposlenim dobili povrnjene v celoti, vendar največ do višine povprečne mesečne plače za maj 2023. V obdobju prejemanja povračila morajo zaposlenim zagotavljati delo v skladu z zakonom o delovnih razmerjih ter izplačevati neto plače in poravnavati prispevke za obvezna socialna zavarovanja.

Do preteklega četrtka so delodajalci pomoč zaradi poplav zaprosili za 14.400 zaposlenih.