Po besedah predsednika uprave in generalnega direktorja Krke Jožeta Colariča izpred nekaj mesecev imajo za gradnjo v Krškem vse pripravljeno, gradnja celotnega kompleksa naj bi trajala štiri leta. Naložba naj bi v Krškem, kjer ima Krka že približno sto zaposlenih, prinesla dodatna delovna mesta. Colarič je napovedal postopno rast števila zaposlenih na skupaj več sto. Omenjali so celo število 300.
Poročali pa smo tudi že, da lokalna skupnost nasprotuje tej naložbi. Da je Krka »pogrnila pri odnosih z javnostmi« in da je nuklearka mala šala v primerjavi s Krkino »bodočo tempirano bombo sredi mesta«, so denimo krški mestni svetniki opozarjali že na seji pred dvema letoma.
Da Sinteza 2 nikakor še ni končana zgodba, so poudarjali tudi v Mestni četrti (MČ) Krško ob menjavi svojega vodstva, svoja stališča pa so ponovili na zadnji seji sveta MČ. Nanjo so povabili Civilno iniciativo Videm - Stara vas in po razpravi, v kateri je bilo slišati, da imajo onesnaževanja dovolj in da so razmere nevzdržne, sprejeli sklep, da nemudoma pozovejo župana in občinski svet k prednostni obravnavi projekta širitve Krke.
Sta ogrožena varnost in zdravje ljudi?
»Stališče MČ Krško je jasno, gradnji nasprotujemo,« so zapisali v odprtem pismu občinskemu vodstvu, ki ga je poleg vodstva sveta MČ s predsednico Tajano Dvoršek na čelu podpisala tudi omenjena civilna iniciativa. Prav tako nameravajo na naslednji seji obravnavati primer Vipapa, se do tega javno opredeliti in pozvati k ukrepanju, o Sintezi 2 pa septembra napovedujejo javno tribuno.
Z odprtim pismom želijo skupaj s prebivalci Krškega in Civilno iniciativo Videm - Stara vas obvestiti javnost ter spodbuditi župana in svetnike občinskega sveta, da prvič temeljito preučijo projekt in se opredelijo glede umestitve dodatnih količin nevarnih in eksplozivnih snovi v Sintezi 2. Pozivajo jih, naj skrbno pretehtajo, ali to pomeni resno nevarnost in ogroža zdravje prebivalcev Krškega in okolice. Nato pojasnjujejo, zakaj nasprotujejo povečanju skladišča nevarnih snovi v središču mesta.
»Že leta 2021 smo poudarili zaskrbljenost, ker bo po naših podatkih maksimalna količina skladiščenih nevarnih snovi na lokaciji v Krškem 670 ton. Gre za preselitev z obstoječe lokacije v Ločni pri Novem mestu v Krško. Skladiščile se bodo nevarne snovi z nevarnimi lastnostmi jedko, vnetljivo, oksidativno, strupeno in okolju nevarno. Skupna maksimalna zmogljivost skladiščenja bo predvidoma 809 ton, skupaj z obstoječim obratom Sinteza 1, od tega 623 ton nevarnih snovi. Podjetje Krka je sicer presodilo, da je tveganje za okoljske nesreče med obratovanjem zanemarljivo. Vendar so nove informacije iz medijev še okrepile naše pomisleke. Da ponazorimo: obe skladišči in snovi v proizvodnji skupaj bi povzročili približno enako uničenje kot nekaj tisoč letalskih bomb, podobnih tisti, ki je bila nedavno odstranjena v Mariboru,« so zapisali.
Previdni zaradi preteklih okoljskih incidentov
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Pišejo še, da za kompleks Krke v Krškem niso imeli možnosti niti sodelovati niti izraziti mnenja. Glede Sinteze 2 pa, da lokalna skupnost po njihovem prepričanju ni bila korektno obveščena in da jih še danes podjetje Krka ignorira. Po njihovem mnenju je vse to zadosten razlog, da se župan in svetniki MO Krško »prvič doslej, v vseh teh letih, resno posvetite temeljiti preučitvi dokumentacije za gradnjo Sinteze 2 in sprejmete odločitev, da takšna potencialna časovna bomba ne sodi v mesto Krško«. Pri tem opominjajo na pretekle okoljske incidente po Sloveniji, ko so se »smrad in zdravju nevarni plini širili kilometre daleč čez ograje podjetij, zato govoriti, da pri Sintezi 2 ne gre za obrate tveganja za okolje, pomeni skrajno podcenjevati tveganja, ki jih taki obrati prinašajo v lokalno okolje«.
Krka: Vse po najvišjih standardih
Služba za odnose z javnostmi Krke nam je v odzivu na odprto pismo odgovorila, da se je v postopku priprave OPPN Krško za kompleks Krka Krško opravila celovita presoja vplivov na okolje, ki je potrdila primernost lokacije za nameravano dejavnost.
»Krka je na podlagi gradbenega dovoljenja, okoljevarstvenega soglasja in okoljevarstvenega dovoljenja na lokaciji Krško leta 2011 zgradila in zagnala obrat za proizvodnjo farmacevtskih učinkovin Sinteza 1. Zaradi potreb po povečanju zmogljivosti za proizvodnjo farmacevtskih učinkovin, in ne zaradi selitve proizvodnje z drugih lokacij, je Krka pristopila k projektu, ki vključuje gradnjo novega obrata Sinteza 2, skladišča tekočih surovin, kemijskega analitskega razvojnega centra in sodobne naprave za celovito čiščenje odpadnih vod. Vsi obrati na lokaciji Krško so projektirani in bodo zgrajeni v skladu z zakonskimi zahtevami in standardi, vključno z direktivami EU, ter z uporabo najnovejših razpoložljivih tehnik za preprečevanje nesreč in zmanjševanje njihovih posledic za okolje.
Nevarne snovi se skladiščijo v manjših embalažnih enotah v novem, sodobnem skladišču. Skladišče je zgrajeno po najnovejših in najvišjih standardih za varno skladiščenje. Vgrajeni so sistemi aktivne požarne zaščite in zajem razlitij ali požarnih vod. Varnost skladišča potrjuje certifikat protieksplozijske skladnosti, ki ga je izdal Slovenski inštitut za kakovost SIQ. V načrtovanem skladišču tekočih surovin se bodo skladiščile hlapne organske snovi, ki so med sabo združljive. Njihovo mešanje ne more povzročiti eksplozije. Vpliv dejavnosti in nesreče je omejen na ožje območje proizvodnega kompleksa, zato je primerjava z uničenjem okolice z nekaj tisoč letalskimi bombami popolnoma neutemeljena,« poudarjajo v Krki.
Dovoljenje za čistilno napravo
Kot pravijo, so leta 2021 za celoten projekt pridobili pravnomočno gradbeno dovoljenje. »V postopku pridobitve gradbenega dovoljenja je ministrstvo za okolje in prostor na podlagi študije vplivov na okolje izdalo tudi okoljevarstveno soglasje za gradnjo. Izvedeni sta bili javna razgrnitev dokumentacije in ustna obravnava z zainteresirano javnostjo. Po pridobitvi gradbenega dovoljenja je Krka vložila vlogo za pridobitev okoljevarstvenega dovoljenja. Ponovno so potekale javna razgrnitev, javna obravnava na sedežu Občine Krško in ustna obravnava s strankami v postopku na ministrstvu za okolje. Na podlagi obsežne dokumentacije in vseh izvedenih postopkov je MOP septembra 2022 izdalo okoljevarstveno dovoljenje k projektu. Kljub transparentno vodenemu postopku MOP, javni razgrnitvi in ustni obravnavi v prisotnosti vseh strank v postopku je na izdano okoljevarstveno dovoljenje prisotna okoljevarstvena organizacija (Rovo, op. ur.) vložila tožbo zoper ministrstvo za okolje na upravno sodišče. Sodišče je delno ugodilo pritožbi in postopek vrnilo v obravnavo.
Zaradi odločitve vrhovnega sodišča RS, ki je spremenila dosedanjo prakso, po kateri se je t. i. dovoljenje SEVESO za obrat pridobilo v ločenem postopku kot okoljevarstveno dovoljenje za napravo, mora Krka že pred začetkom gradnje poleg okoljevarstvenega dovoljenja za napravo pridobiti tudi t. i. dovoljenje SEVESO za obrat, torej pridobiti obe dovoljenji v okviru enega postopka. Ni pa sodišče ugotovilo, da naj bi Krka želela zgraditi obrat za proizvodnjo učinkovin, ki ne bi bil skladen z zakonskimi zahtevami glede varovanja okolja. Glede na zakonodajo in odločitev sodišča Krka lahko začne graditi čistilno napravo, za katero imamo pridobljeno pravnomočno gradbeno dovoljenje in ni povezano s postopkom pridobivanja dovoljenja SEVESO,« so nam še sporočili iz Krke.
Župan Mestne občine Krško Janez Kerin nam je glede odprtega pisma MČ Krško in Civilne iniciative Videm - Stara vas povedal, da bodo to problematiko verjetno obravnavali na seji občinskega sveta v oktobru, pač odvisno od dogovora s svetniškimi skupinami. Dejal je, da ima glede komuniciranja z družbo Krka dobre izkušnje, o projektu Sinteze 2 se je večkrat pogovarjal s prvim možem novomeškega farmacevta Jožetom Colaričem, po odprtem pismu pa tudi z Andrejem Kulovcem, odgovornim za ta projekt. Slednji mu je zagotovil, da projekt poteka skladno s predpisi in da bodo krajanom vedno poskušali odgovoriti na vsa odprta vprašanja. Kulovec je županu še povedal, da navedbe v odprtem pismu glede nevarnosti obrata Sinteze 2 za okolje in ljudi ne držijo.