Drugi polčas

Video: Koroška znova na udaru, Drava se razliva, preti tudi Mura

S.R.
29. 8. 2023, 15.27
Posodobljeno: 29. 8. 2023, 20.55
Deli članek:

Vreme se bo stabiliziralo šele v sredo zjutraj, zato vse do takrat velja biti previden. O težavah znova poročajo iz trenutno posebej ranljive Koroške, medtem pa se razliva tudi Drava.

Gasilci Prevalje
Prevaljski gasilci na delu.

Kot so malo po 14. uri opozorili ljubiteljski vremenarji na portalu Neurje.si, se, kot je razvidno s karte udarov strel in satelitske slike oblačnosti, ki nakazuje močno proženje južno od Karlovca, nevihtna aktivnost počasi pričenja. "Nevihte bodo v prihodnjih urah v pasovih dosegle večji del vzhodne Slovenije in potovale proti severozahodu in severu," so še navedli ter dodali, da so možni tudi močni nalivi, veter in toča. Le dobro uro pozneje so na portalu že poročali o toči, in sicer je manjša toča padala na območju Lahoncev v občini Ormož. Sicer pa sta se malo pred 16. uro dve močnejši nevihti, ki "lahko krajevno poskrbita tudi za nekaj ledenih zrn," razvili v okolici Celja in Murske Sobote, kjer je kot kaže prav tako padala toča.

Da je v zadnji uri nastalo več "močnejših padavinskih celic v vzhodni polovici Slovenije," so malo pred 16. uro potrdili tudi pri Arsu, kjer so izpostavili, da je vremenska postaja na letališču Cerklje ob Krki zabeležila močan naliv, in sicer je od 14.00 do 15.00 ure padlo 36 milimetrov dežja. "Močnejši nalivi se trenutno pojavljajo tudi v okolici Celja, Velenja, Mozirja in v južnem delu Slovenskih goric. Močnejše padavine se bodo v naslednji uri pomaknile proti Koroški in vzhodnemu delu Štajerske," so dodali. 

Ob približno 17.30 uri so svoje sporočilo dopolnili z vestjo, da je pas neviht z močnejšimi nalivi dosegel tudi skrajni severovzhod Slovenije. Padavinsko območje bo kmalu zapustilo Slovenijo, novih močnejših padavin pa na tem območju nekaj časa ne bo.

Stanje voda

So pa pri Arsu posvarili, da imajo Sava v zgornjem toku, reke v porečju Savinje, Mura in Drava velike pretoke. Drava se že razliva, preti pa tudi Mura. Vodnatost rek se bo zlasti v vzhodnem in severnem delu države še povečevala. Drava se še razliva in bo poplavljala tudi zvečer in ponoči. Danes zvečer in ponoči bo predvidoma narasla Mura, ki se bo razlivala znotraj protipoplavnih nasipov.

"Zaradi spremenjenih odtočnih razmer po zadnjih poplavah bo na odsekih, kjer so struge hudournikov in rek spremenjene, in mestih, kjer so še prisotni nanosi materiala in plazine, padavinska voda lahko odtekala drugače kot običajno," so še enkrat več opozorili. Jutri bo še naraščala reka Mura, Sava v spodnjem toku ter reke v južni Sloveniji. Reke v osrednji in vzhodni Sloveniji bodo imele veliko vodnatost, drugje pa srednjo.

Težave na Koroškem

Po podatkih Arsa je v zadnje pol dneva največ padavin padlo na Cerkniškem jezeru (53 milimetrov) in na Ravnah na Koroškem (49 milimetrov). Najmočnejši polurni naliv izmerili med 17.00 in 17.30 uro na postaji Mačkovci (27 milimetrov).

O težavah že poročajo s Koroške. Malo po 16. uri so namreč Gasilci Prevalje sporočili, da posredujejo na več lokacijah. "Kdor rabi pesek, vreče, vse dobi nasproti gasilskega doma, kjer je na voljo od včeraj zjutraj," so navedli in dodali, da gasilci sami ne utegnejo polniti vreč in jih še dostavljati. Na Facebook strani Koroška čveka medtem poročajo, da ponekod na Koroškem še vedno močno dežuje, o težavah zaradi nalivov pa poročajo iz Slovenj Gradca, Dravograda, Radelj ob Dravi in s Prevalj. Po navedbah občanov so težave tudi na cesti. "Pri Kovtrovem mostu v Dravogradu je cestišče poplavljeno, zato previdnost ne o odveč," poročajo. Kot kaže, so težave znova tudi na območju Poljane, kjer so morali zaradi nevarnosti plazu in poplavljanja evakuirati nekaj prebivalcev. "Objekt smo zaščitili in družino evakuirali iz hiše. Upamo na mirno noč!" so včeraj navedli prevaljski gasilci. Danes je nov dan, sodeč po posnetku pa se je ta ista hiša znova znašla sredi poplav. O zalitih kleteh poročajo tudi iz Črne na Koroškem in Mežice.

Po začetku deževja nekaj pred 16. uro je največ težav na Koroškem začela povzročati meteorna voda, ki zaliva hiše in kleti, je za STA povedala vodja regijskega centra za obveščanje uprave za zaščito in reševanje Slovenj Gradec Nada Jeseničnik Krajnc. Gasilci so največ dela na Koroškem imeli z odmaševanjem jaškov, intervencije zaradi meteornih voda in podtalnice so bile predvsem na Ravnah na Koroškem, Prevaljah in v Mežici. V Črni na Koroškem niso zabeležili težav, reka Meža ima namreč po zadnjih poplavah zelo razširjeno strugo, je za STS navedla Jeseničnik Krajnc.

Preventivno sta do preklica zaradi grozečih plazov še vedno zaprti državni cesti Dravograd-Ravne na Koroškem in Dravograd-Libeliče, kjer je plaz še posebej obsežen. Dodatni plazovi sicer vodjo slovenjgraškega centra za obveščanje skrbijo tudi v večernih urah, saj so napovedane obsežnejše padavine. Gasilci v regiji so zato še naprej v pripravljenosti na intervencije.

Štajerska

Na zahodnem Štajerskem so vode ostale v strugah, je ocenil poveljnik civilne zaščite za zahodno Štajersko Janez Melanšek. V naselju Lepa Njiva v občini Mozirje po navedbah Uprave RS za zaščito in reševanje poročajo, da je zemeljski plaz odnesel del ceste, poroča STA.

Na območju mariborske izpostave uprave za zaščito in reševanje so do 18. ure zabeležili okoli 40 intervencij v sedmih občinah, največ v Rušah. Poveljnik ruške civilne zaščite Gregor Krofič je za STA povedal, da je meteorna voda zalila kletne prostore več stanovanjskih objektov in nanesla naplavine na cestno infrastrukturo. Poplavljena je glavna cesta v Bistrici ob Dravi, a po njej še vedno poteka promet, cesto v Log je poškodoval plaz.

Poleg Ruš so bila potrebna posredovanja še v občinah Maribor, Kungota, Duplek, Selnica ob Dravi, Rače - Fram in Poljčane, je povedala vodja mariborske izpostave uprave za zaščito in reševanje Ivanka Grilanc. V večini primerov so morali gasilci črpati vodo iz zalitih kleti, v Dupleku pa med drugim odstraniti podrto drevo in v Poljčanah posredovati zaradi odkrite strehe objekta. V Pesnici je deževje podrlo šotor gospodarske družbe.

Kaj so napovedali meteorologi?

Nad severnim Sredozemljem se zadržuje ciklonsko območje, v višinah pa nad Slovenijo pihajo zelo vlažni jugovzhodni vetrovi. Kot so danes znova opozorili vremenoslovci Agencije RS za okolje, nas čaka drugi polčas dvodnevne vremenske drame. Po večjem delu Slovenije bo do jutri zjutraj deževno, pri čemer se bodo pojavljali tudi nalivi in nevihte. Skrbijo predvsem območja Koroške, Savinjske in Podravske regije ter Zasavja. Težišče padavin bo sicer na vzhodu, ob tem bodo nalivi ponekod dolgotrajni, ne pa tudi ekstremno moči. Vseeno lahko zapade velika količina dežja.

Novice Svet24
V Nadgorici, naselju pri Ljubljani, gasilci s travnika že črpajo vodo, ki se je nabrala med dopoldanskim deževjem.