Za projekt prenove notranjosti leta 1554 zgrajene utrdbe Bastion je koprska občina že pred dvema letoma pridobila mnenje piranske enote zavoda za varstvo kulturne dediščine. Na podlagi tega dokumenta so nato istega leta pridobili tudi gradbeno dovoljenje in izdelali projektno dokumentacijo za izvedbo.
Razveljavljen razpis prekrižal načrte
Tehnično projekt predvideva prenovo približno 297 kvadratnih metrov kletnih površin in prizidavo podpornega zidu. Začetek obnove so načrtovali letos, skleniti pa bi ga morali prihodnje leto. Vrednost naložbe so ocenili na 1,3 milijona evrov, finančno konstrukcijo pa so nameravali kriti deloma iz proračuna deloma prek evropskega Mehanizma za okrevanje in odpornost.
A se je nato zataknilo. Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je objavilo razpis za sofinanciranje vlaganj v javno in skupno turistično infrastrukturo in naravne znamenitosti v turističnih destinacijah, a ga je nato razveljavilo.
Občina si je s prijavo projekta na omenjeni razpis obetala pridobitev dobršnega deleža nepovratnega denarja. Na ponovljen razpis ministrstva so nato raje prijavili naložbo za ureditev vstopne točke za raziskovanje Kraškega roba in s prijavo tudi uspeli.
»Ker zaenkrat še nimamo vira sofinanciranja, se naložba letos ne bo začela,« so realni v občini. Pravijo, da spremljajo najave razpisov. »Investicijski program in vrsto ter višino finančnega vira bomo spremenili in prilagodili pogojem novega razpisa, ko bo slednji aktualen,« napovedujejo.
Meni presenečenja in slepa vinska degustacija
Zanimiv projekt Altroke Gourmet, ki ga sicer niso povsem opustili, temveč le zamaknili, predvideva, da bi v pritličje bi umestili degustacijsko-prodajni prostor, poleg tega želijo obiskovalcem z uporabo sodobne tehnologije prikazati tudi kulturno dediščino mesta in njegov obrambni sistem. Na ploščadi med Bastionom in panoramskim dvigalom pa nameravajo urediti teraso vinskega bara.
V novo urejenih kletnih prostorih Bastiona bi obiskovalcem ponujali tudi dva nova turistična produkta. Izbirali naj bi med degustacijskim menijem presenečenja in »slepo« vinsko degustacijo, kar v praksi pomeni, da so etikete na steklenicah zakrite, naloga okuševalcev pa je, da ugotovijo, kateri vinski hiši in sorti lokalnih dobaviteljev vino pripada. »Na avtentičnost doživetja bo vplivalo tudi oblikovanje prostora in opreme, saj bo imel obiskovalec občutek, da vstopa v tipično istrsko kantino,« napovedujejo v občini.
Obenem bodo lahko obiskovalci na sodoben digitalen način doživeli predstavitev kulturne dediščine mesta, natančneje obrambnega sistema iz časa Beneške republike, katerega edini ohranjeni del je prav nekdanja utrdba Bastion. Prostore bi v upravljanje prevzel Zavod za mladino, kulturo in turizem Koper.