Raziskave kažejo, da veliko starejših oseb ostaja spolno aktivnih do pozne starosti. Zato je za potrebe doktorske disertacije Karmen Petek, magistrica zdravstvene nege s Centra za krepitev zdravja ZD Velenje, pripravila vprašalnik in raziskuje stanje odnosa do lastne spolnosti ter njen vpliv na življenje starejših odraslih (55+).
Pogled na starost in spolnost je odsev naše družbe in naših lastnih vrednot, zato je lahko spolnost pogosto napačno razumljena in zlasti pri starejših zanemarjena. Demografske projekcije izpostavljajo, da lahko zaradi dolgoživosti pričakujemo, da bo delež prebivalcev, starejših od 65 let, do leta 2040 presegel četrtino evropskega prebivalstva. Zato lahko prepričanje, da so starejši spolno (ne)aktivni, vodi do najbolj škodljive oblike diskriminacije starejših odraslih.
»Mit, da sta staranje in upad spolne funkcije v starosti tesno povezana, je povzročil, da smo spregledali eno najpomembnejših vprašanj kakovosti življenja pri starejših odraslih – spolnost. Starejši odrasli so pogosto tarča predsodka, da ne zmorejo več ter da zaradi starosti celo niso upravičeni do spolnega užitka, torej da je spolnost po pravilu samoumevna in rezervirana zgolj za mlajše. Družba je namesto starejšega človeka 'sklenila', da ljubezensko življenje starejšim odraslim ne pripada, da so pravzaprav 'prestari za take stvari'. Pa so res?« se retorično sprašuje Karmen Petek.
Glede spolnosti starejših imajo mnogi pomisleke
Čeprav gre za osnovno človekovo potrebo, je razpravljanje o spolnosti za mnoge še vedno strogo zasebna zadeva, o kateri se ne spodobi govoriti na glas.
»Drži. Dokazano je, da zdrava spolna aktivnost izboljšuje splošno počutje in kakovost življenja, vpliva na dolgoživost, delovanje imunskega sistema, povzroča veselje, spodbuja psihološko zdravje ter vpliva na zmanjševanje bolezni (je preventivni ukrep proti dvema glavnima vzrokoma smrti, to so bolezni srca in rak). Čeprav jo torej dojemamo kot simbol vitalnosti in dolgoživosti, imamo, ko gre za spolnost starejših odraslih, mnoge pomisleke. Že res, da proces staranja prizadene vse organizme in vodi v upad življenjskih funkcij, tudi spolnih, da se človeški spolni odzivni cikel s starostjo spreminja, zato s starostjo spolnost verjetno ni takšna, kot je bila pri dvajsetih letih starosti, vendar lahko človeka še vedno izpolnjuje. Seveda če ob tem upoštevamo, da je ohranjanje spolnega življenja odvisno tudi od telesnega zdravja in dobrega počutja,« je povedala sogovornica.
Pomanjkanje znanja o spolnih vprašanjih, povezanih z zdravjem, negativno vpliva na sposobnost zadovoljivega spolnega življenja. Zaradi napačnih predstav in zanikanja spolnosti starejših odraslih je na tem področju nujno potreben zdrav pogled na spolnost, z veliko mero razuma. Z odkritim pogovorom o fiziologiji staranja in promocijo zdravega spolnega življenja lažje dosežemo, da posameznik svoje telo in morfološke spremembe, ki se zaradi staranja na telesu odražajo, sprejme in doume, da se lastna vrednost človeka zaradi upada nekaterih življenjskih funkcij ne spremeni.
Čeprav lahko starost za posameznika prinaša tudi izzive in težave na področju spolnosti, je prav, da se potreba po spolnosti in intimnosti ohranja tudi v pozni starosti. Predvsem pa, da jo obravnavamo enakovredno, ko gre za starejše ali za mlajše odrasle. Kajti spolnost je in bo pomemben del obvladovanja človekovega življenja; bolj ko si bomo o njej dovolili razmišljati, lažje nam bo.