»Odločitev pred 29 leti, da smo postali samostojna občina, je bila prava. Ocenjujem, da so se podeželska območja razvijala bistveno bolj, kot če bi bila del večjih skupnosti. Res pa je, da smo tudi na podeželju manjše občine zadnja leta korak za večjimi sosedami in bo država morala razmisliti o dodatnih spodbudah, če želimo ohraniti poseljeno podeželje. Sistem lokalnih skupnosti, kot smo ga zgradili, absolutno velja ohraniti, saj se je izkazal za učinkovitega, ažurnega in gospodarnega,« je dejal Horvat, ki je vodenje občine prevzel lani jeseni, ko se je z županskega mesta poslovil dolgoletni in edini dosedanji juršinski župan Alojz Kaučič. Slednji je ustvaril zelo dobre in trdne temelje delovanja občine, na katerih je mogoče ustvarjati pogoje za še kakovostnejše bivanje v tem delu Slovenskih goric.
Kolesarska steza vse do Ptuja
Ena izmed največjih pridobitev Juršincev je nedvomno kolesarska steza. Gradnjo so začeli v preteklem mandatu, za investicijo pa pridobili tudi evropska nepovratna sredstva. »Prepričan sem, da bo čas pokazal, za kako pomemben projekt gre, in da je bilo zelo prav, da smo se zanj odločili,« je povedal župan in dodal, da je med letošnjimi večjimi investicijami še obnova ceste proti Dragoviču v vrednosti 130 tisoč evrov.
Streha na šoli in športni park
Sicer pa sta najpomembnejši naložbi, ki bosta v prihodnje zaznamovali delo Občine Juršinci, obnova strehe na osnovni šoli in urejanje športnega parka. »S težavo puščanja strehe na OŠ Juršinci se ukvarjamo celo desetletje. Nujno je, da se odločimo o rešitvi. Računam, da bi letos končali projektiranje, naslednje leto bi sledila izvedba. Dogovoriti se moramo, ali bomo obnavljali zgolj streho ali pa bomo hkrati zgradili tri prostore, ki jih potrebujemo za delo vrtca, šole in društev.
Tudi športni park bi začeli letos projektirati, a se bo treba najprej z lastniki sosednjih zemljišč dogovoriti o odkupu ali menjavi. Če bi občini uspelo pridobiti zemljišča, bi bilo več prostora za parkiranje pa tudi postavitev pomožnega objekta, ki bi služil skladiščenju različne opreme, med drugim režijskega obrata. Celotno investicijo bomo uresničevali več let, saj je v enem proračunskem letu ni mogoče izvesti. Njeno vrednost ocenjujemo do višine milijon evrov.«
Vodotoke bo treba urejati
Juršinski župan je še pojasnil, da so ceste tiste, ki zahtevajo redno vzdrževanje in investicije. Po njegovi oceni bo v prihodnje tako tudi z vodotoki. »Temu področju bomo namenjali posebno skrb, saj nam visoke vode povzročajo skrbi in škodo. Podnebne spremembe so dejstvo, poskrbeti bomo morali, da bo voda kontrolirano odtekala. Pri nas je tako, da voda, ki priteče s pobočij gričev, v dolini ustvarja jezera. Hkrati najeda teren in povzroča plazenje. Dolgoročno brez ukrepov ne bo šlo. Menim, da smo kot družba v preteklosti popolnoma pozabili na vzdrževanje vodotokov. V naši občini se bomo o možnih rešitvah začeli pogovarjati že letos. Ocenjujem, da se bo s primernimi rešitvami dalo marsikaj zavarovati in zaščititi.«