Kot so pojasnili vremenoslovci pri Agenciji RS za okolje (Arso), je za nami pester dan, poln vremenskega dogajanja. Še pred prehodom vremenske fronte je nastalo nekaj močnejših predfrontalnih neviht, pri čemer so ob prehodu hladne fronte izmerili nekaj nalivov, pa tudi nekaj močnejših sunkov vetra. »Večer je vremensko začinil tornado v okolici Ilirske Bistrice,« so poudarili in dodali, da so na postaji v Kosezah pri Ilirski Bistrici izmerili najmočnejši sunek vetra, in sicer hitrosti kar 107 kilometrov na uro. Sunek hitrosti 101 kilometer na uro so zabeležili še na Kredarici, merilni postaji v koprski kapitaniji in na Uršlji Gori na Koroškem pa sta izmerili sunka hitrosti 81 in 80 kilometrov na uro.
Koseze opustošil tornado
O tornadu, ki je udaril v Kosezah v občini Ilirska Bistrica, smo že poročali. Odkrival je strehe, podiral elektroenergetske vode in drevesa. V štabu Civilne zaščite Občine Ilirska Bistrica so že v večernih urah naznanili, da je tornado na svoji poti poškodoval ostrešja hiš in tudi ostalo infrastrukturo. Po prvih podatkih je poškodovanih najmanj enajst streh, pri najmanj štirih pa je odtrgalo celotna ostrešja. Kot je za Svet24TV pojasnil poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan, je poškodovanih najmanj 11 streh, »vsaj toliko je bilo prijavljenih, upam, da jih ni več. Ene štiri pet je pa popolnoma demoliranih, odnešenih z objekta.« Dodal je, da so te stanovalce evakuirali oziroma so prespali pri svojcih in prijateljih. Več podrobnosti o včerajšnjem dogajanju v Ilirski Bistrici in predvsem posledicah bo ob 10. uri na voljo na Svet24TV.
Posredovali so tudi drugod po državi
Intervencijske ekipe so morale posredovati tudi na drugih območjih. Po poročanju uprave za zaščito in reševanje je denimo v naselji Krvavi Potok v občini Hrpelje-Kozina meteorna voda poplavila skladiščne prostore in kuhinjo tamkajšnjega gostinskega lokala. Posredovali so gasilci PGD Materija. Gasilci so meteorno vodo na dveh lokacijah črpali tudi na območju Postojne, kjer je zalila stanovanjski prostor in kletne prostore v večstanovanjskem bloku. Posredovanje je bilo nujno tudi v občinah Piran, Renče-Vogrsko, Kanal, Tolmin, Cerkno, Bled, Radovljica, Tržič, Kranj, Medvode, Velenje, Vojni, Laško, Šentjur, Slovenske Konjice, Rogaška Slatina, Rače-Fram, Podvelka, Duplek, Lenart, Šentilj, Ljutomer, Zavrč in Murska Sobota.
Skupno so na upravi za zaščito in reševanje zabeležili 69 dogodkov, pri čemer sta se sprožila tudi dva zemeljska plazova, ki sta ogrožala objekte. Tako so morali v občini Lenart gasilci v Zgornji Voličini s folijo prekriti 200 kvadratnih metrov plazu, ki je ogrožal stanovanjski objekt. Na terenu je bilo aktivnih skupno 36 gasilskih enot, od tega tri poklicne, ki so opravile skupno 75 intervencij, poroča STA.
Vremenoslovci Arsa so za danes ponudili nekaj utehe. Pred nami je bolj miren in sončen dan, a se že jutri vrača nestanovitno vreme.