Prve informacije vremenarjev na Neurje.si so bile, da je verjetno šlo za intenziteto tornada F0/F1, kar predstavlja hitrosti nad 100 km/h.
Agencija RS za okolje pa je o tornadu na Primorskem na družbenih omrežjih najprej sporočila, da se vidi "razmeroma širok vrtinec, znotraj katerega so prisotni tudi zelo močni, a majhni vrtinci, ki imajo premer le nekaj metrov. Na srečo je pojav trajal le nekaj minut."
Občina Ilirska Bistrica je kasneje podala nekaj več informacij, in sicer, da se je tornado pojavil okoli osme ure zvečer na območju Kosez pri Ilirski Bistrici. Najprej je prišla nevihtna celica "iz katere se je nato 'spustil' tornado. Poškodoval je ostrešja hiš in ostalo infrastrukturo. Intervencijske ekipe so na terenu in poskušajo čimprej sanirati poškodovane objekte. Trenutno še dežuje, bodo pa padavine kmalu ponehale. Prosimo občane, da se ne zadržujejo na območju intervencije in da ne ovirajo dela interventnih služb," se je glasilo njihovo sporočilo.
"Vodna tromba oziroma tornado je nevihtni pojav, do katerega pride, če je nevihta dovolj močna. Vrtinec se razvije iz baze nevihtnega oblaka, ki ima že sama neke svoje rotacije," je za STA povedal dežurni meteorolog na Arsu Andrej Velkavrh. Dejal je, da vrtinec, ki se pojavi nad morjem, imenujemo vodna tromba, tistemu na kopnem pa pravimo tornado ali vrtinec, odvisno od jakosti in intenzitete pojava.
"Pri nas to seveda ni pogost pojav, se pa pojavi na vsake toliko časa. Tornado, ki smo mu bili priča v 70. letih prejšnjega stoletja, je od Hotedršice proti Vrhniki naredil kar precej škode," še dejal meteorolog. Omenil je tudi tornado, ki je leta 2008 pri prelazu Črnivec nad Kamnikom uničil kar dobršen del gozdne površine.