Zakona ne podpirajo

Zdravniška zbornica Slovenije ni za končanje življenja ob trpljenju

P.K.
20. 7. 2023, 19.50
Deli članek:

Zdravniška zbornica Slovenije ob nedavni vložitvi podpisov za začetek zakonodajnega postopka predloga Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja s strani predlagateljev zakona poudarja, da bi morali kot družba napore usmeriti v razvoj in dostopnost paliativne oskrbe, ki poskrbi za trpečega in njegove svojce in se osredotoča na skupnost, ki bolnikom v vseh družbenih in ne samo medicinskih aspektih pomoči ob koncu življenja.

Profimedia
Paliativa

Do Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja so se tudi opredelili in sicer ga ne podpirajo. "Zdravništvo predloga zakona in v njem predstavljenih rešitev ne podpira. To je razvidno iz že do sedaj podanih izjav Zdravniške zbornice Slovenije, Slovenskega zdravniškega društva, Slovenske medicinske akademije in Komisije za medicinsko etiko pri Ministrstvu za zdravje," so dejali.

Raje bi videli, da se v državi krepi paliativa: "Kot zdravniki se pogosto srečujemo predvsem s tem, da ko bolniki umirajo v bolnišnici, ne želijo umreti sami. Ne želijo si evtanazije. Želijo si umreti doma in v krogu svojih svojcev, brez bolečin. Medicina lahko s svojim napredkom zelo pomaga pri zmanjšanju tega fizičnega trpljenja. Zato si moramo kot družba prizadevati, da se zagotovi celovita mreža paliativne oskrbe in pri tem podpreti prizadevanja številnih zdravstvenih delavcev, društev in nevladnih organizacij, ki že zdaj delujejo na tem področju. Ta pomoč mora biti na voljo vsakomur, ki jo potrebuje," je stališče, ki ga zavzemajo.

Kako je v drugih državah?

V Evropi je evtanazija dovoljena na Nizozemskem, v Belgiji, Luksemburgu, Španiji. Nedavno pa je bil zakon o evtanaziji in pomoči pri samomoru ponovno sprejet tudi na Portugalskem, potem ko ga je dvakrat razveljavilo ustavno sodišče. V Švici, Avstriji in Nemčiji je evtanazija kazniva. Mogoča pa je pomoč pri samomoru. Sam akt končanja življenja pa lahko nekaznovano izvede samo posameznik sam.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu