Veliki pomanjkljivosti mestnega kopališča Mokra mačka sta njegova omejenost prostora in bližina marine ter Luke Koper. Kljub temu je letos že trinajstič prejelo Modro zastavo. Razkošje prostora, tako v morju kot na kopnem, nudi obmorski park v Žusterni. Trije zalivi s prodcem bistveno olajšajo dostop v morje in so priljubljeni zlasti pri družinah z majhnimi otroki. Letošnja novost je, da bo manjši zaliv (bližje ustju Badaševice) namenjen tudi psom in njihovim lastnikom. Šibki točki bližnjega kopališča v Žusterni sta obilica betona in dotrajanost površin.
Senčniki so prepovedani
O kakovosti morske vode in opravljenih meritvah se lahko obiskovalci prepričajo na oglasni tabli pred vstopom na obe kopališči. Plaža v obmorskem parku namreč uradno ni kopališče, Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano tam ne opravlja predpisanih vzorčenj. Kljub temu bo občina tudi letos naročila in plačala meritve kakovosti vode, zato je bojazen, da bi se obiskovalci morda kopali v neprimerni ali celo onesnaženi vodi, odveč.
Uporaba prh in sanitarij na obeh kopališčih ostajata brezplačni, na voljo so tudi garderobne niše. V roku desetih dni bodo po en tuš in eno garderobo namestili tudi v vsakem prodnatem zalivu v obmorskem parku, medtem ko so sanitarni zabojniki na gramoznem parkirišču.
Ležalnike si je mogoče izposoditi le v Kopru, za kar je treba odšteti pet evrov na dan. Plažne rekvizite si lahko prinesete s seboj, kar pa ne velja za senčnike. Vodja kopališč na Marjetici Marko Štrkalj namreč obiskovalce poziva, naj upoštevajo prepoved nameščanja senčnikov. "Takšen ukrep smo sprejeli iz varnostnih razlogov, saj se lahko ob sunkih vetra kaj hitro zgodi nepotrebna nesreča. Tudi v obmorskem parku je strogo prepovedano vtikanje senčnikov v zemljo, saj se lahko pri tem poškoduje zalivalni sistem," pojasnjuje Štrkalj. V občini napovedujejo, da bodo za varnost in red v obmorskem parku skrbeli varnostnik, študenti in reševalci.
Prvič letos bo kopalcem na kopališču v Žusterni uporaba olimpijskega bazena na voljo od 6. do 20. ure, saj so se do zdaj morali prilagajati urnikom treningov. Za vstop v bazen morajo obiskovalci, starejši od 15 let, odšteti pet evrov, medtem ko otroci, dijaki, študenti in upokojenci plačajo tri evre. Na koprski mestni plaži se lahko kopalci povzpnejo na dva splava, v Žusterni pa so na dno pritrdili enega. Na starem kopališču so prisluhnili tudi potrebam gibalno oviranih obiskovalcev. Zanje so na voljo dvigalo za vstop in izstop iz vode, prilagojeni ležalniki in klančina.
Šport, branje, kulinarika
Tudi za prazne želodce in suha grla je seveda poskrbljeno. Osnovna gostinska ponudba je tako na kopališčih v Žusterni kot na mestni plaži v Kopru in v bližnji okolici. Kmalu pa bo znano tudi, kdo bo zadolžen za tovrstne potrebe obiskovalcev v obmorskem parku.
Skrb za dragocenosti in telefone bo tudi letos odveč, saj so na obeh kopališčih na voljo omarice s kodnim zaklepanjem. V obmorskem parku v Žusterni jih (še) niso namestili. O tem se bodo odločili prihodnjo sezono, saj ugotavljajo, da jih kopalci praviloma ne uporabljajo. Za varnost kopalcev bodo na mestnem kopališču skrbeli trije reševalci, dva bosta na plaži v Žusterni, še dva na bazenu, po dva pa tudi v obmorskem parku.
Na vseh treh lokacijah ohranjajo ponudbo knjižnice na plaži pod okriljem Osrednje knjižnice Srečka Vilharja Koper. Bralnim navdušencem bo na voljo od 1. julija do konca avgusta, med 10. in 18. uro. Kmalu bo ob centru vodnih športov svoja vrata znova odprl še Active Koper s ponudbo vodnih aktivnosti in zabave za različne generacije.
Kogar bo pot zanesla v Žusterno, bo moral za parkiranje na makadamskem parkirišču odšteti dva evra na uro, prav toliko ga bo stala tudi vsaka naslednja ura. Parkiranje na Ukmarjevem trgu, ki je najbližji kopališču Mokra mačka, je kar zasoljeno. Prva ura stane 2,5 evra, vsaka naslednja prav toliko. Ugodnejše je parkiranje na obrobju mesta (pri pasareli ali na glavni avtobusni postaji). Za celodnevno parkiranje je treba odšteti dva evra, v ceno je vključena povratna avtobusna vozovnica.