Problematični "turisti z Dolenjske"

Tatovi prežijo na turiste, letos na pomoč prihajajo tudi okrepitve

Danijel Cek
17. 6. 2023, 16.41
Posodobljeno: 17. 6. 2023, 16.46
Deli članek:

Da bi pripomogli k boljši varnosti v času turistične sezone sta policijska inšpektorja predavala zaposlenim portoroških hotelov LifeClass. Po besedah inšpektorjev se lahko proti tatovom zavaruje najbolje vsak sam, in sicer s previdnim obnašanjem in pazljivim ravnanjem z vrednejšimi predmeti.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

Zavedati se moramo, da za svoje premoženje lahko naredimo največ sami, tako doma kot na počitnicah,” je poudaril policijski inšpektor Matej Družina, ki je skupaj s kolegom Iztokom Cahom o varnosti v času turistične sezone predaval zaposlenim v hotelski verigi LifeClass. Turisti so običajno najbolj ranljivi na plažah, zato Družina svetuje, naj na kopanje ne nosijo veliko denarja, naj vrednejše predmete pustijo v hotelskih sefih, na plaži pa naj imajo svoje stvari vedno na očeh.

Najbolj pametno je, da je nekdo vedno ob lastnini tudi na plaži, če ne, pa je dobro torbe zapreti in jih pokriti z brisačami, da niso vabljive za tatove. Enako velja za kolesa, električne skiroje, mopede, motorje. Parkiramo jih le na uradnih, osvetljenih parkiriščih, če pa že postanemo žrtve tatvine, pa je dobro zapomniti si številke okvirjev in vse podrobnosti vozil,” je povedal Družina.

Tatovi tudi opazujejo

Tatovi poleti kradejo tudi iz avtomobilov, zato policija svetuje, naj se raje dvakrat kot enkrat prepričamo, da smo avto res zaklenili, predmete v njem pa ne puščamo na vidnih mestih. Sicer pa je statistika poletnih tatvin vsako leto nekoliko boljša, miri Družina. “Vsako leto jih obravnavamo nekaj odstotkov manj, seveda pa je to odvisno od leta do leta. Storilci so tako domačini kot tujci, v veliki večini moški. Način njihovega dela je vedno enak: izkoristijo nepazljivost oškodovanca, ga pred tem lahko tudi opazujejo, in ko se jim ponudi priložnost, izvršijo tatvino,” je dodal.

Profimedia
Tat nikoli ne počiva.

Iztok Cah je povedal, da v poletnih mesecih policijska uprava Koper dobi nekaj okrepitev iz drugih policijskih enot, kjer turistov ni toliko kot v slovenski Istri. Letos se jim bodo julija in avgusta pridružili celo dolenjski policisti, ki poznajo in imajo izkušnje z romsko problematiko.

Na pomoč tudi dolenjski policisti

Ker poznajo njihove navade, lažje vzpostavijo stik z njimi, lažje dobijo informacije od njih…,” je opojasnil Cah. Julija 2020 so imeli policisti s turisti z Dolenjske, kot so jih uradno poimenovali, precej dela, med drugim so zanetili nekaj prepirov in zakuhali množični pretep. V slovensko Istro so takrat prišli porabit svoje turistične bone in se zadržali nekoliko dlje.

Cah je pojasnil, da ima koprska policijska uprava sklenjen sporazum o sodelovanju z medobčinsko redarsko službo, tako da se redno obveščajo in tudi skupaj patruljirajo po mestnih jedrih. “Največje napake oškodovancev so, da puščajo odklenjene avtomobile, na vidnih mestih vrednejše predmete ali celo denarnice in podobno,” je opisal najbolj nespametna ravnanja gostov, ki postanejo tarče tatov.

“Predstavnike hotelov smo hoteli opozoriti na kaj morajo biti pozorni, ker so običajno ravno oni prvi na kraju tatvine. Hoteli smo jim pojasniti, kaj je tisto, kar policisti potrebujemo, da storilca čim prej ujamemo,” je še dodal Cah.

Imajo varnostnike

Naše hotele podnevi in ponoči varuje varnostna služba, dodatno tudi našo plažo. Večjih varnostnih težav zato ne zaznavamo, zdi pa se nam pomembno, da goste osveščamo na samozaščitna ravnanja,” je poudarila Nika Filipič iz hotelov LifeClass. Tudi hotelirji se veselijo, da je tatvin in neljubih dogodkov v času turistične sezone vsako leto manj in si želijo še naprej ohranjati Portorož kot varno destinacijo, prijetno za bivanje gostov.

V bistvu smo si razjasnili nekatere dvome, kdaj in kje je treba vključiti policijo. Predvsem pa smo obnovili znanje o določenih situacijah, v katerih lahko gostom ponudimo največ varnosti,” je povedala.

Promocijski material
Grand Hotel Portorož, Hoteli LifeClass

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu