Praznovanje rojstnega dne

Tisoči pozdravili kralja Karla III.

sta/Ž.K.
17. 6. 2023, 14.56
Posodobljeno: 17. 6. 2023, 15.02
Deli članek:

Na tradicionalni rojstnodnevni paradi v čast britanskemu monarhu, letos prvič v čast kralju Karlu III., se je v Londonu danes zbralo več tisoč ljudi, poroča britanski BBC. Na vojaški paradi, imenovani Trooping the colour oziroma pozdrav zastavi, je sodelovalo več kot 1400 kraljevih vojakov, v preletu pa več kot 60 letal britanskih zračnih sil.

sta
Kralj ima rojstni dan sicer novembra, a angleška pravila pravijo, da mora praznovati junija.

8000 osebam so bili dodeljeni sedeži na tribunah okoli paradnega trga. Gledalce so izbrali na glasovanju, na katerega se vsako leto prijavi okoli 250.000 ljudi.

Z vojaško parado na Otoku v skladu z več kot 260 let staro tradicijo uradno počastijo rojstni dan britanskega monarha. 74-letni Karel je na paradi, ki se odvija na prizorišču Horse Guards Parade in vzdolž znamenite ulice The Mall, jahal na konju, kar je pokojna Elizabeta II. nazadnje storila leta 1986.

Karel III., ki je sicer na dogodku že lani nadomeščal mater, je prejel tudi uradne rojstnodnevne želje naroda. Paradi vojaške garde je sledil prelet letal britanskih kraljevih sil, ki si ga je kraljeva družina ogledala z balkona Buckinghamske palače, kjer je tudi pozdravila zbrane. V preletu je sodelovalo več kot 60 letal in helikopterjev, ki so na nebu med drugim izpisali inicialki CR, ki pomenita Charles Rex oziroma kralj Karel.

Karla so spremljali kraljica Camilla in drugi člani kraljeve družine, med njimi tudi prestolonaslednik princ William, medtem ko njegov brat, princ Harry na slovesnost ni bil povabljen. Med gosti je bil tudi britanski premier Rishi Sunak s soprogo ter številni predsedniki, monarhi in predstavniki držav Commonwealtha.

Čeprav ima Karel III. rojstni dan 14. novembra, rojstni dan britanskega monarha v skladu s tradicijo praznujejo junija, ko je vreme na Otoku praviloma lepše in primernejše za številne dogodke na prostem.

Tradicija Trooping the colour izvira iz 17. stoletja kot del priprav na bojevanje, ko so zbrali zastave polkov in jih pokazali vojakom, preden so šli v bitko, da so jih ti nato v zmedi med bojevanjem lahko prepoznali in ocenili svoj položaj na bojišču.

sta
Camilla in Kate sta sedeli skupaj.