Podcast z zdravnico

Ne drži, da bomo shujšali samo, če bomo manj jedli in se več gibali

R.T.
7. 4. 2023, 06.24
Deli članek:

Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) vsako leto 7. aprila obletnico svoje ustanovitve obeleži s svetovnim dnevom zdravja. V Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije so ta dan počastili s pogovorom z zdravnico Ano Ogrič Lapajne, s katero so razbijali mite o debelosti.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

Z letošnjim svetovnim dnevom zdravja, ki poteka pod sloganom »Zdravje za vse«, pri SZO obeležujejo že 75. obletnico delovanja, svet pa se še enkrat več srečuje z zdravstveno, gospodarsko, energetsko, prehransko in podnebno krizo, ki druga za drugo povzročajo negotovost tako v državah kot institucijah in pri posameznikih.

V Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije so v počastitev današnjega svetovnega dneva zdravja spregovorili z zdravnico, specialistko internistko dr. Ano Ogrič Lapajne, s katero so v podkastu razbijali mite o debelosti.

Zakaj ne drži trditev, da bomo shujšali samo, če bomo manj jedli in se več gibali? Zakaj ne drži, da debelost povzroča sladkorno bolezen? Kakšen je vpliv genetike? Kako so povezani apetit in možgani, ki jih lahko naučimo, da izberejo jabolko namesto čokolade?

Debelost je epidemija, pogosto pa nerazumljena, kompleksna bolezen. Nerazumevanje neti stigmo, ta pa vpliva na duševno zdravje ljudi z debelostjo in tudi na pristop medicine do tega zdravstvenega problema.

»Pri zdravljenju debelosti ne gre samo za znižanje telesne teže, ampak za spremembo vedenja. Debelost je izjemno kompleksna bolezen, zato ljudje potrebujejo tudi takšen pristop. Sodobna medicina ima na voljo učinkovite nefarmakološke in farmakološke terapije, za katere pričakujemo, da bodo v prihodnosti bolj dostopne,« meni Ana Ogrič Lapajne.

Prisluhnite ji v podkastu!